Ο Ερυθρός Αστέρας στέλνει την Αναντολού… στην Αρμάνι

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Ερυθρός Αστέρας ο οποίος επικράτησε της Αναντολού Εφές με 93-85, στέλνοντας την Εφές στην Αρμάνι Μιλάνο.

Κάτι που θα οριστικοποιηθεί την προσεχή Τετάρτη (13/4), εφόσον η Μακάμπι Τελ Αβίβ νικήσει τη Φενέρμπαχτσε στο εξ αναβολής παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής.

Η Αναντολού μπήκε καλύτερα στο παρκέ και με τον Σέιν Λάρκιν σε πολύ καλή βραδιά, έχτισε γρήγορα μια σημαντική διαφορά, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (29-21).

Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε, «έσφιξε» την άμυνά του και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση, όχι μόνο πήγε στα αποδυτήρια ισόπαλος (40-40), αλλά γρήγορα πήρε και προβάδισμα.

Στην τελευταία περίοδο, η Αναντολού με σερί καλάθια απ’ τους Λάρκιν και Πλάις πήρε διαφορά 5 πόντων, όμως στο φινάλε «μίλησαν» οι Βόλτερς (15π.) και Κάλινιτς (16π.), χαρίζοντας μία μεγάλη νίκη γοήτρου κι ένα πιο «γλυκό» φινάλε στους Σέρβους.

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 40-40, 65-62, 93-85