«Ο Κορέα αποφάσισε την αναμέτρηση στο 90’+3, χαρίζοντας τη νίκη στην Ατλέτικο»

Ο Άνχελ Κορέα ανέλαβε τον ρόλο του ήρωα για την Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Σαν Μαμές». Ο 29χρονος Αργεντινός μέσος μπήκε στο παιχνίδι στο 88′ αντικαθιστώντας τον Κόκε και μόλις πέντε λεπτά αργότερα, στο 90’+3, πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, χαρίζοντας στους «ροχιμπλάνκος» τη νίκη με 1-0 απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Στην άλλη πλευρά, η Μπαρτσελόνα συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία της στη LaLiga, σημειώνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της. Αυτή τη φορά, η ομάδα του Χάνσι Φλικ επικράτησε της Βαγιαδολίδ με σκορ 7-0 στη Βαρκελώνη, και παρά το γεγονός ότι διανύουμε μόλις την τέταρτη αγωνιστική, παρουσιάζει ένα εξαιρετικά δεμένο σύνολο, ικανό να πετυχαίνει τα αποτελέσματα που επιθυμεί.

Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε να φορτσάρει για ένα ημίχρονο, σκοράροντας τρεις φορές μέσα σε λιγότερο από 30 λεπτά. Στο δεύτερο μέρος, συνέχισε με «πάρτι», προσθέτοντας άλλες τέσσερις γκολ, εξασφαλίζοντας μια άνετη νίκη. Μετά από ένα «διάλειμμα» στο προηγούμενο παιχνίδι, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι βρήκε και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα, προσφέροντας και μια ασίστ στον Ραφίνια, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ.