Ο Λάιλς πρώτευσε στα 100μ. των τράιαλς για το Παρίσι

Ο Νόα Λάιλς «έκλεισε» θέση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι, καθώς επικράτησε στον τελικό των 100 μέτρων στα αμερικανικά τράιαλς του στίβου, στο Γιουτζίν του Όρεγκον. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του αγωνίσματος κάλυψε την απόσταση στον τελικό σε 9 δευτερόλεπτα και 83 εκατοστά και άφησε πίσω του τον Κένι Μπέντναρεκ (9.87) και τον «ασημένιο» Ολυμπιονίκη του Τόκιο, Φρεντ Κέρλι (9.88). Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2019, Κρίστιαν Κόουλμαν, περιορίστηκε στην τέταρτη θέση με επίδοση 9.93.

Πλέον ο Λάιλς, ο οποίος πανηγύρισε πέρυσι στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης το «νταμπλ» στα 100 και τα 200 μέτρα, στρέφει την προσοχή του στα 200 μέτρα, τα προκριματικά των οποίων αρχίζουν την Πέμπτη.

Στο μεταξύ, η Κένταλ Έλις πρώτευσε στον τελικό των 400μ. γυναικών με επίδοση 49.46, ενώ η Αλίγια Μπάτλερ πήρε την δεύτερη θέση με 49.71 και η Αλέξις Χολμς «κλείδωσε» τη συμμετοχή της στην Ολυμπιακή ομάδα με 49.78.

Τέλος, ο Σαμ Κέντρικς, ο οποίος είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο το 2016, επικράτησε στον τελικό του επί κοντώ με 5,92 μέτρα, αλλά απομένει να φανεί αν θα κάνει το ταξίδι για τη γαλλική πρωτεύουσα, καθώς, μιλώντας σε δημοσιογράφους, άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να μην «κατέβει» στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Κέντρικς είχε ταξιδέψει στο Τόκιο για τους Ολυμπιακούς του 2021, αλλά δεν του επετράπη να αγωνιστεί, καθώς βρέθηκε θετικός στην COVID-19.