Ο Μέσι «καθάρισε» και η Μπαρτσελόνα μείωσε στους 5 βαθμούς

Με τον Λιονέλ Μέσι (αρχικά) να εκτελεί και (στη συνέχεια) να δημιουργεί, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες στη LaLiga, επικρατώντας της Χετάφε με 5-2 στο “Καμπ Νου”, στο τελευταίο παιχνίδι της 31ης αγωνιστικής.

Ο Αργεντινός άσος άνοιξε το σκορ για την “Μπάρτσα” στο 8΄ κι όταν η ομάδα του συνάντησε δυσκολίες μετά την ισοφάριση της Χετάφε (αυτογκόλ Λενγκλέ), ήταν εκεί για να την πάρει απ’ το χέρι με ακόμη ένα γκολ, μετά το αυτογκόλ του Τσάκλα. Η Χετάφε μείωσε σε 3-2 με το πέναλτι του Ουνάλ, όμως ο Μέσι “καθάρισε” μια και καλή το ματς με την ασίστ προς τον Αραούχο στο 87΄.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκριεζμάν έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα της νίκης των “μπλαουγκράνα” με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η Μπαρτσελόνα βρήκε ξανά το δρόμο προς τις νίκες μετά την ήττα της απ’ τη Ρεάλ Μαδρίτης, μείωσε στους 5 βαθμούς την απόστασή της από την πρωτοπόρο Ατλέτικο κι έχει κι έναν αγώνα λιγότερο.

Νωρίτερα, η Σοσιεδάδ έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για την ευρωπαϊκή της έξοδο με το 2-1 επί της Θέλτα στο «Σαν Σεμπαστιάν», ενώ κανένα πρόβλημα απέναντι στην ουραγό και σχεδόν «καταδικασμένη» σε υποβιβασμό, Εϊμπάρ, δεν είχε η Γρανάδα (4-1).