Ο Ντάμφρις σώζει την Ίντερ από την πρώτη ήττα της σεζόν

Μετά από δύο ισοπαλίες και μία ήττα, η Μόντσα βρέθηκε να χαμογελάει ενώπιον του κοινού της λίγο πριν το φινάλε, όταν προηγήθηκε με 1-0 της Ίντερ. Ωστόσο, ο Ντάμφρις την προσγείωσε μετά από επτά λεπτά. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν το πρώτο εφετινό «τρίποντο» στα χέρια τους, μετά το τέρμα του Μότα στο 81΄, αλλά ο 28χρονος Ολλανδός, φρόντισε στο 88΄ να ισοφαρίσει και να γλιτώσει την ομάδα του από την πρώτη ήττα της στο εφετινό πρωτάθλημα της Serie A.

Επιβλητική η Νάπολι, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Κάλιαρι και πήρε εύκολα τη νίκη με 3-0 στη Σαρδηνία. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε πήρε τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Ντι Λορέντσο (18′), Κβαρατσχέλια (66′), Λουκάκου (71′) και Μπουοτζιόρνο (90’+), ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από εκεί και πέρα, η Αταλάντα πήρε στο Μπέργκαμο, έστω δύσκολα, τη σημαντική νίκη κόντρα στη Φιορεντίνα με 3-2. Η ομάδα της Φλωρεντίας προηγήθηκε νωρίς με τον Μαρτίνες (15′), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ρετέγκι (21′), οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά την πρωτοπορία με τον Κεν στο 32ο λεπτό. Η Αταλάντα, όμως, ανέτρεψε το σκορ γρήγορα με δύο γκολ στο τελευταία λεπτά του Α’ μέρους με τους Ντε Κετελάρε (45′) και Λούκμαν (45’+).

Στο μεταξύ, η Τορίνο δεν μπόρεσε να λυγίσει την αντίσταση της Λέτσε, χάνοντας την ευκαιρία να περάσει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Νωρίτερα, η Ρόμα ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει την πρώτη φετινή νίκη της, αλλά στις καθυστερήσεις ισοφαρίστηκε στη Γένοβα από την τοπική Τζένοα σε 1-1. Η ομάδα της Ρώμης προηγήθηκε χάρη στο γκολ του Αρτέμ Ντόβμπικ στο 37ο λεπτό του αγώνα στο στάδιο «Λουίτζις Φεράρις». Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Ουκρανού φορ, ο οποίος αποκτήθηκε το καλοκαίρι από την ισπανική Τζιρόνα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντε Βίντερ.