Ο Ντε Χέα έδωσε στη Γιουνάιτεντ τη νίκη επί της Γουέστ Χαμ αποκρουόντας πέναλτι στις καθυστερήσεις (vid)

Στις καθυστερήσεις η Γουέστ Χαμ είχε την ευκαιρία να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στο εντός έδρας ματς κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά ο Ντε Χέα δήλωσε «παρών».

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Premier League, η Γουέστ Χαμ υποδέχθηκε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Λονδίνο.

Ο αγώνας στις καθυστερήσεις του δεύτερου ημιχρόνου ήταν 1-2. Όμως, η Γουεστ Χαμ κέρδισε πέναλτι και είχε έτσι την ευκαιρία να πάρει τον βαθμό της ισοπλαίας.

Ωστόσο, ο Νταβίντ Ντε Χέα απέκρουσε το πέναλτι του Ναρκ Νομπλ, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη με 2-1.

Το… τραγελαφικό της υπόθεσης για τους φίλους της Γουεστ Χαμ είναι πως ο προπονητής  Ντέιβιντ Μόγιες έβαλε στο γήπεδο τον Νομπλ για να εκτελέσει το πέναλτι.

Η ομάδα του Λονδίνου προηγήθηκε με αυτογκόλ του Βαράν (30′), ο Κριστιάνο Ρονάλντο ισοφάρισε πέντε λεπτά αργότερα και ο Τζέσι Λίνγκαρντ «εξιλεώθηκε» για το λάθος του στο ματς του Champions League κόντρα στην Γιούνγκ Μπόις, πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης στο 89ο λεπτό.

Στο μεταξύ η Λέστερ συνέχισε τις μέτριες εμφανίσεις χάνοντας στην έδρα της Μπράιτον με 2-1.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής, αλλά και η βαθμολογία όπως διαμορφώνεται μέχρι στιγμής:

Νιουκάστλ-Λιντς                1-1