Ο Ντέιβιντ κράτησε στην κορυφή την Λιλ

Για 90 λεπτά η Μαρσέιγ, στο ντεμπούτο του Χόρχε Σαμπάολι, κρατούσε τη Λιλ στο «μηδέν» (στο μεγάλο ματς της 28ης αγωνιστικής) και της είχε φέρει… συγκάτοικο στην κορυφή της Ligue1, την Παρί Σεν Ζερμέν.

Κάπου εκεί «μίλησε» ο Τζόναθαν Ντέιβιντ, ο οποίος σκόραρε δις στο 90′ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, χαρίζοντας στην ομάδα του ένα τεράστιο «τρίποντο» που την έφερε ξανά μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Η Παρί, με ένα γκολ του Σαράμπια από νωρίς πέρασε με σχετική άνεση απ’ το Μπορντό και συνεχίζει την… καταδίωξη της Λιλ, ενώ ο Μονακό έχασε πάρα πολύ έδαφος και την επαφή της με την πρώτη τριάδα, καθώς ηττήθηκε με 1-0 απ’ τη Στρασμπούρ με γκολ του Ζιλμπέρ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νίκη «ανάσα» πήρε και η Ρεμς στην έδρα της Ναντ με 2-1, ενώ η Μονπελιέ και η Λοριάν έμειναν στο ισόπαλο 1-1, που δεν… βόλεψε κανέναν.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 28ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Ligue1 έχουν ως εξής:

Μπρεστ-Ντιζόν               3-1
(17′ Ονορά, 27′ Μουνιέ, 40′ Καρντόνα – 29′ Ασαλέ)

Λιόν-Ρεν                    1-0