Ο Ντεπάι είχε την τελευταία λέξη

Μετά από 4 σερί ήττες που είχε γνωρίσει από την Ολλανδία σε όλες τις διοργανώσεις που συναντήθηκαν το τελευταίο διάστημα, η Σκωτία κατάφερε να «σβήσει» το μίνι αρνητικό ρεκόρ που είχε απέναντι στους «οράνιε».

Η ομάδα του Κλαρκ προηγήθηκε με τον Χέντρι στο 11΄, αλλά η απάντηση της Ολλανδίας ήταν άμεση και στο 14΄ ο Ντεπάι έφερε το ματς στα ίσια.

Στο 64ο λεπτό, όμως, ο Νισμπέτ «έγραψε» το 2-1 για τους Σκωτσέζους, που έδειχναν ότι θα έφευγαν νικητές από τον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο, ο Ντεπάι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 89΄ ο Ντεπάι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μετά από ένα επεισοδιακό ματς που έγινε στο Πλοέστι, με δύο αποβολές (μία για κάθε ομάδα) και πολλά νεύρα, η Γεωργία επικράτησε με 2-1 της Ρουμανίας. Ο Μικαουτάτζε στο 61΄ και ο Αμπουργιάνια στο 72΄ ήταν οι σκόρερ των φιλοξενούμενων, ενώ για τους Βαλκάνιους, που έχασαν πέναλτι με τον Μάριν στο 65΄,  μείωσε ο Ιβάν στο 79ο λεπτό.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν θα συμμετάσχει στην τελική φάση του Euro.