Ο Ντοναρούμα «έσωσε», στα πέναλτι, τη Μίλαν από τεράστιο «κάζο»

Τρία… ματς-μπολ στη διαδικασία των πέναλτι έχασε η πορτογαλική Ρίο Αβε και μαζί με αυτά, «κλώτσησε» την ανεπανάληπτη ευκαιρία, να ρίξει μία «βόμβα» μεγατόνων στα πλέι-οφ του Europa League, απέναντι στη Μίλαν, η οποία πήρε εντέλει το «εισιτήριο» για τους ομίλους, καθώς επικράτησε με 9-8 και συνολικό σκορ 11-10!

Το συγκεκριμένο παιχνίδι, σίγουρα δεν θα… ξεχαστεί εύκολα, αφού η εξέλιξή του ήταν απίστευτη. Από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, μέχρι το τελευταίο πέναλτι.

Μετά από ένα «φτωχό» πρώτο ημίχρονο, οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν στο 51′ με γκολ του Βέλγου Αλέξις Σαελεμάεκερς, ωστόσο, η Ρίο ‘Αβε ισοφάρισε στο 72′ με τέρμα του Ζεράλδες, γνώριμού μας απ’ το περσινό εξάμηνο πέρασμά του από την ΑΕΚ. Στην παράταση η πορτογαλική ομάδα, αιφνιδίασε ξανά τη Μίλαν με το γκολ του Ζέλσον στο 91′, κρατώντας το προβάδισμά της μέχρι τέλους, όμως στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Μίλαν κέρδισε πέναλτι σε καθαρό χέρι του Μπορέβκοβιτς κι ένα λεπτό μετά ο Τσαλχάνογλου δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα, στέλνοντας το ματς στη διαδικασία των πέναλτι.

Κι εκεί η εξέλιξη ήταν αντίστοιχα συγκλονιστική, αφού χρειάστηκαν 24 εκτελέσεις μέχρι να βγει ο τελικός νικητής. Οι Μπενασέρ, Κιάερ, Ερνάντες, Ντίαζ, Τσαλχάνογλου, ευστόχησαν στις πρώτες πέντε εκτελέσεις της Μίλαν, ενώ αντίστοιχα εύστοχοι ήταν και οι Πορτογάλοι με τους Ζεράλδες, Αντερλάν, Γιαμπόρ, Πιαζόν, Φελίπε.

Στις μονές εκτελέσεις, οι Καλάμπρια, Τονάλι για τη Μίλαν και οι Ζέλσον και Γκαμπριελζίνιο για τη Ρίο Αβε, πήγαν το δείκτη του σκορ στο 7-7. Κι από εκεί και πέρα, άρχισε το απόλυτο… θρίλερ.

Ο Κολόμπο έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια για τους «ροσονέρι», όμως ο Νέλσον Μοντέ σημάδεψε το δοκάρι, χάνοντας το πρώτο «ματς μπολ».
Οι Λεάο (Μίλαν) και Πίντο (Ρίο Αβε) ευστόχησαν πηγαίνοντας τον αγώνα στο 8-8 κι ακολούθησαν οι δύο πορτιέρε. Ωστόσο, τόσο ο Ντοναρούμα, όσο κι ο Κίεζεκ έστειλαν τα χτυπήματά τους πάνω από τα δοκάρια.

Ο Μπενασέρ αστόχησε ξανά για τη Μίλαν και τον… μιμήθηκε κι ο Ζεράλδες που σημάδεψε δοκάρι.

Ακολούθησε η εύστοχη εκτέλεση του Κιάερ που έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Ιταλούς με 9-8, για να «καθαρίσει» την πρόκριση ο Ντοναρούμα, αποκρούοντας το τελευταίο πέναλτι του Αντερλάν Σάντος!

Νωρίτερα, οι αλλαγές που έκανε ο προπονητής της ΤΣΣΚΑ Σόφιας στο ματς με την Βασιλεία έκριναν το ματς και χάρισαν στους Βούλγαρους τη μεγάλη πρόκριση στους ομίλους του Europa League με 3-1.

Στο «Σεντ Γιάκομπς Παρκ» ο Στάμεν Μπέλτσεβ «έριξε» στο ματς στο 59΄ τον Πορτογάλο μέσο Τιάγκο Ροντρίγκες με έμπειρο παίκτη να σκοράρει δύο φορές (72΄, 88΄) και να δίνει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 1-2. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Αχμέντοβ και μετά από 5 λεπτά ολοκλήρωσε τη μεγάλη έκπληξη της ΤΣΣΚΑ απέναντι σε μία ομάδα με σημαντική ευρωπαϊκή εμπειρία και μεγάλο φαβορί για την πρόκριση πριν την έναρξη του ματς.

Οκτώ λεπτά στο ξεκίνημα του β΄ μέρους ήταν αρκετά για την Ρέιντζερς να πάρει το «εισιτήριο» για την κλήρωση των ομίλων επικρατώντας με 2-0 της Γαλατασαράι.

Κλουζ (Ρουμανία)-Κουόπιο (Φινλανδία)                     3-1
(5΄,56΄ Ροντόν, 42΄ Ντέμπελιου – 90΄+1 Ούντοχ)

Αραράτ (Αρμενία)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)                1-2