Ο Ολυμπιακός επικρατεί με σκορ 2-1 της Athens Kallithea χάρη σε γκολ του Γιάρεμτσουκ

Το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο κατέκτησε ο Ολυμπιακός στη Super League, επιτυγχάνοντας νίκη με 2-1 επί της νεοφώτιστης Athens Kallithea στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Οι Πειραιώτες είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν νωρίς, στο 14΄, με τον Νορβηγό πλάγιο μέσο Κρίστοφερ Βέλντε. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι, που βελτιώθηκαν μετά την ανάπαυλα, ισοφάρισαν στο 60ο λεπτό με τον Ρόμπερτς Ουλντρίκις. Ο Μεντιλίμπαρ αντέδρασε κάνοντας τρεις αλλαγές, με την είσοδο του Ρόμαν Γιάρεμτσουκ να αποδεικνύεται καθοριστική, καθώς ο Ουκρανός επιθετικός πέτυχε το δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού στο 79΄, με ριμπάουντ από άστοχο σουτ του Ελ Κααμπί. Η Athens Kallithea διατήρησε τον έναν βαθμό που είχε αποσπάσει στην πρεμιέρα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με τους Μαρτίνς στα δεξιά, Βέλντε αριστερά και Τσικίνιο πίσω από τον Ελ Κααμπί. Στο 14ο λεπτό, ο Ορτέγκα έδωσε κάθετη πάσα στον Βέλντε, ο οποίος, κόβοντας προς τα μέσα, σκόραρε με πλασέ. Η ομάδα του Πειραιά, ανώτερη και πιο κινητική, δημιούργησε ευκαιρίες με τους Ροντινέι (22΄), Μαρτίνς (27΄), και ξανά τον Βέλντε (36΄), χωρίς όμως να πετύχει άλλο γκολ πριν το ημίχρονο. Στο 37ο λεπτό, ο Τζόσουα Μεχίας τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Ντεμέτριους, ενώ υπεβλήθη σε χειρουργική επέμβαση λόγω κατάγματος στην κλείδα. Στο 42ο λεπτό, ο Σοΐρι απείλησε την εστία του Τζολάκη, αλλά η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ.

Με την έναρξη του β΄ μέρους, ο Μάσιμο Ντονάτι αντικατέστησε τον Μερκάτι με τον Σάμπα Ντιμπά, αλλά ο Ολυμπιακός αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή στο 48ο λεπτό με την έξοδο του Σαντιάγκο Έσε και την είσοδο του Στάμενιτς. Η Athens Kallithea ανέβασε την απόδοσή της και απείλησε στο 57ο λεπτό, αλλά ο Τζολάκης μπλόκαρε το σουτ του Σοΐρι. Στο 60ό λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του Μότοκ που κατέληξε στον Ουλντρίκις, ο οποίος σκοράρει με προβολή. Ο Μεντιλίμπαρ αναγκάστηκε να κάνει τρεις αλλαγές στο 69ο λεπτό, με τους Γκαρθία, Γιάρεμτσουκ και Μασούρας να εισέρχονται στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά το γκολ ήρθε για τον Ολυμπιακό στο 79΄, όταν ο Γιάρεμτσουκ πέτυχε το 2-1 με ριμπάουντ.

Η παρέμβαση του VAR επιβεβαίωσε το γκολ, παρά το αρχικό σημάδι του βοηθού για οφσάιντ του Ελ Κααμπί. Στο 88ο λεπτό, ο Ουλντρίκις επιχείρησε σουτ αλλά η λήξη του αγώνα βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό.

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)

Κίτρινες: Στάμενιτς – Μερκάτι, Μότοκ

Συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ρόντινεϊ, Πιρόλα, Μπιανκόν (69΄ Γκαρθία), Ορτέγκα, Έσε (49΄ Στάμενιτς), Ντόη, Τσικίνιο (68΄ Γιάρεμτσουκ), Βέλντε (69΄ Μασούρας), Μαρτίνς, Ελ Κααμπί

ATHENS KALLITHEA (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγκάν, Μεχίας (40΄ Ντεμέτριους), Ισιμάτ, Πασαλίδης, Μανθάτης, Ματίγια (84΄ Λουκίνας), Μότοκ, Σοΐρι (75΄ Χάνουσεκ), Μερκάτι (46΄ Ντιμπά), Μουτίνιο (84΄ Βασιλόγιαννης), Ουλντρίκις