Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Αναντολού Εφές στο ντέρμπι της Euroleague

Ο Ολυμπιακός γνώρισε μια πικρή ήττα από την Αναντολού Εφές στην Euroleague, παρά την καλή του απόδοση στο πρώτο μέρος. Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Αναντολού Εφές με 91-89 για την 4η αγωνιστική της Euroleague. Χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τους Ερυθρόλευκους που είχαν προηγηθεί μέχρι και με 15 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Συνεχίζεται το αρνητικό σερί στην έδρα της Εφές από τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχει να νικήσει εκτός έδρας την τουρκική ομάδα από το 2017. Πολύ καλό ματς έκανε στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού ο Τάιλερ Ντόρσεϊ. Ο ομογενής γκαρντ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, έχοντας 11 πόντους σε 16:09 λεπτά συμμετοχής, όμως στο δεύτερο ημίχρονο δεν αγωνίστηκε καθόλου.

Οι ερυθρόλευκοι διαθέτουν ένα πολύ πλούσιο και ποιοτικό ρόστερ, και η χρήση των παικτών μπορεί να ποικίλει ανάλογα με τις απαιτήσεις κάθε αγώνα. Ο κόουτς Μπαρτζώκας έχει δηλώσει ότι, παρόλο που κάποιος παίκτης μπορεί να έχει εξαιρετική απόδοση σε έναν αγώνα, δεν είναι απαραίτητο να αγωνιστεί και σε επόμενο, αναλόγως της στρατηγικής και του αντιπάλου.