Ο ΠΑΟΚ επικρατεί στο ντέρμπι

Κυριαρχώντας στο ματς για μεγάλο χρονικό διάστημα, αν και με κάποια λάθη, ο ΠΑΟΚ επικράτησε σήμερα (24/7) στην Τούμπα επί της Μπόρατς Μπάνια Λούκα με 3-2, στην πρώτη αναμέτρηση του δεύτερου προκριματικού γύρου του Champions League.

Αυτό το αποτέλεσμα τον θέτει σε θέση προβάδισματος για την επόμενη φάση της διοργάνωσης, προ της ρεβάνς της επόμενης Τετάρτης (31/7, 22:00) στη Βοσνία, αλλά δεν του επιτρέπει να ηρεμήσει.

Δύο γκολ για τον ‘δικέφαλο’ πέτυχε ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης (17′,39′) και ένας ο Γουίλιαμ Τροοστ-Εκόνγκ (51′). Ο Σεμπάστιαν Ερέρα στο 22′ και ο Ένβερ Κουλάσιν στο 45’+3, σημείωσαν για τη Μπόρατς.

Στην πρώτη σημαντική ευκαιρία του, ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Κουλιεράκη. Ο 20χρονος διεθνής κεντρικός αμυντικός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 17ο λεπτό, με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Κουλιεράκης ήταν αρνητικός πρωταγωνιστής σε φάση επίθεσης των Βοσνίων. Έπειτα από την παρέμβαση του VAR, ο Ερέρα ισοφάρισε σε 1-1 από πέναλτι στο 22′.

Ο ΠΑΟΚ πέρασε και πάλι στο ματς στο 39′. Ο Κουλιεράκης με κεφαλιά έγραψε το 2-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Μπόρατς ισοφάρισε σε 2-2 με τον Κουλάσιν.

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε δυναμικά για το δεύτερο μισό του παιχνιδιού και με γκολ του Εκόνγκ στο 51′, κατάφερε να κερδίσει με 3-2.

Στο 77′, ο Σαμάτα δεν κατάφερε να σκοράρει σε κενή εστία.

*200 οπαδοί της Μπόρατς παρακολούθησαν το ματς από τη θύρα 8 της Τούμπας.

Διαιτητής: Σμάιτς (Σλοβενία)

Κίτρινες: Σβαμπ, Μέγερς, Χάσουκιτς

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Σάστρε, Μπάμπα, Οζντόεφ, Σβαμπ, Ντεσπόντοφ, Μουργκ, Τάισον, Μπράντον

ΜΠΟΡΑΤΣ ΜΠΑΝΙΑ ΛΟΥΚΑ (Μπόγιαν Πουζίγκατσα): Σισκόφσκι, Ερέρα, Καρολίνα, Μέγερς, Κβρζιτς, Σκόρουπ, Γκράχοβατς, Βούκοβιτς, Σάβιτς, Κουλάσιν, Λούκιτς