Ο Ρατσέτι νικητής στα 400μ. μικτή – Το χρυσό στα 4Χ200μ. ελεύθερο, ο Μίλακ

Ο Αλμπέρτο Ρατσέτι κατέκτησε το 1ο χρυσό μετάλλιο του 36ου Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης, που άρχισε σήμερα (11/8) στη Ρώμη

Ο 23χρονος Ιταλός κυριάρχησε στον τελικό των 400μ. μικτή ατομική και με 4:10.60 πήρε εύκολα την 1η θέση, σε ένα αγώνισμα που σημαδεύτηκε από αρκετές και «ηχηρές» απουσίες, με σημαντικότερη αυτή του νέου πρωταθλητή κόσμου και κατόχου του ρεκόρ Ευρώπης, Λεόν Μαρσάν. Ο βετεράνος Ούγγρος Νταβίντ Βεράζτο με 4:12.58 πήρε τη 2η θέση και το έκτο μετάλλιό του σε αυτό το αγώνισμα, χωρίς να καταφέρει όμως να πανηγυρίσει τον τέταρτο ευρωπαϊκό του τίτλο. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Ιταλός Πιερ Αντρέα Ματεάτσι με 4:13.29.

Η Ουγγαρία πανηγύρισε το 1o της χρυσό μετάλλιο στα 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών μετά από 68 χρόνια (!), χάρη στον Κριστόφ Μίλακ. Ο παγκόσμιος ρέκορντμαν των 200μ. πεταλούδα «έπεσε» στο τελευταίο σκέλος της κούρσας και, παρότι ξεκίνησε τρίτος, κατάφερε να ξεπεράσει Ιταλία και Γαλλία και να δώσει στους Μαγυάρους τη νίκη με 7:05.38, την πρώτη μετά το 1954 (κατά σύμπτωση και τότε επί ιταλικού εδάφους, αλλά στο Τορίνο). Η Ιταλία με 7:06.25 πήρε το ασημένιο μετάλλιο και η Γαλλία με 7:06.97 το χάλκινο, ενώ η «χρυσή» Ολυμπιονίκης Μεγάλη Βρετανία, που παρατάχθηκε με ελλιπή σύνθεση, περιορίστηκε στην έκτη θέση.

Στην αντίστοιχη «σκυταλοδρομία» των γυναικών, η Ολλανδία τερμάτισε σε 7:54.07 και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης, για πρώτη φορά από το 1983, όταν το αγώνισμα συμπεριλήφθηκε στο πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Η Μεγάλη Βρετανία, νικήτρια στις δύο προηγούμενες διοργανώσεις, έμεινε αυτή τη φορά δεύτερη με 7:54.73 και η Ουγγαρία με 7:55.73 ήταν τρίτη, δίνοντας την ευκαιρία στην Κατίνκα Χόζου να πανηγυρίσει το 22ο μετάλλιό της στο θεσμό και 97ο στο σύνολο σε μεγάλες διοργανώσεις (Ολυμπιακούς Αγώνες, Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα σε 50άρα και 25άρα πισίνα).

Το απογευματινό πρόγραμμα της πρεμιέρας περιλάμβανε και τέσσερις ημιτελικούς. Η Γαλλίδα Σαρλότ Μπονέ με 53.56 ήταν η ταχύτερη στα 100μ. ελεύθερο και η μόνη που δείχνει ικανή να την απειλήσει είναι η Ολλανδή Μάριτ Στεενμπέργκεν (53.80). Στα 50μ. πεταλούδα ανδρών, ο Ολλανδός Νιλς Κορστάνιε (22.88) και ο Γάλλος Μαξίμ Γκρουσέ (22.90) ήταν οι μόνοι που «κατέβηκαν» τα 23 δευτερόλεπτα και φαίνεται ότι θα μονομαχήσουν για το χρυσό, ενώ δύσκολα πέρασαν ο Ουκρανός δις πρωταθλητής Ευρώπης και κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, Αντρι Γκοβόροφ (6ος) και ο Ούγγρος κάτοχος του τίτλου Σεμπάστιαν Σάμπο (7ος). Η Ιταλίδα Μαργκερίτα Παντζιέρα ήταν μακράν πρώτη στα 200μ. ύπτιο με 2:08.18 και οδεύει ολοταχώς προς το 3ο διαδοχικό χρυσό της στο αγώνισμα, ενώ στα 100μ. πρόσθιο, απόντος του κυρίαρχου Ανταμ Πίτι, ο Ιταλός Νικολό Μαρτινένγκι ήταν ο κορυφαίος των ημιτελικών με 58.44 και ετοιμάζεται να προσθέσει τον ευρωπαϊκό τίτλο στον παγκόσμιο που κατέκτησε τον Ιούνιο στη Βουδαπέστη.