Ο Ταμιράτ Τολά Κατακτά το Χρυσό Μετάλλιο στον Μαραθώνιο των Ολυμπιακών Αγώνων ‘Παρίσι 2024’

Μετά από μια συναρπαστική «μάχη» που διαρκούσε μέχρι το τέλος, ο Αιθίοπας Ταμιράτ Τολά κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στον Μαραθώνιο των Ολυμπιακών Αγώνων ‘Παρίσι 2024’, ολοκληρώνοντας τη διαδρομή των 42.195 μέτρων σε δύο ώρες, έξι λεπτά και 26 δευτερόλεπτα. Σε κοντινή απόσταση, τερμάτισε ο Βέλγος Μπασίρ Αμπντί με χρόνο 2:06.47, καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Κενυάτης Μπένσον Κιπρούτο με 2:07.00.

Ο Τολά ανέλαβε την πρωτοπορία στο 20ό χιλιόμετρο, χρησιμοποιώντας στρατηγική στον αγώνα και διατηρώντας δυνάμεις, καταφέρνοντας να τρέξει πρώτος έως τον τερματισμό, μόλις μπροστά από τον Αμπντί, ο οποίος τον πλησίασε στα τελευταία επτά χιλιόμετρα και τον παρέμεινε δίπλα μέχρι το τέλος.

Είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι ο Κενυάτης Ελιούντ Κιπτσόγκε, φαβορί για το τρίτο διαδοχικό χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο, εγκατέλειψε την προσπάθεια στο 30ό χιλιόμετρο της διαδρομής.