Ο Τσάβι αναγεννάει την Μπαρτσελόνα

Με τον Τσάβι στον πάγκο, η Μπαρτσελόνα φαίνεται να ξαναγυρίζει στην κανονικότητα…

Οι Καταλανοί πέρασαν νικηφόρα με 3-1 από την πολύ δύσκολη έδρα της Βιγιαρεάλ, το «Μαδριγάλ», κάνοντας όνειρα για το μέλλον, αφού οι δύο συνεχείς νίκες (είχε προηγηθεί το 1-0 με την Εσπανιόλ) έφεραν έξι γρήγορους βαθμούς, που είναι προϋπόθεση πρώτα απ΄ όλα για την ανάταση μιας ψυχολογίας που ήταν στα… τάρταρα επί ημερών Κούμαν.

Οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν στους 23 βαθμούς (έχουν και παιχνίδι λιγότερο), αλλά σημασία έχει ο τρόπος που έφτασαν στην αποψινή νίκη, σε ένα παιχνίδι που τα πάντα έγιναν στο β΄ ημίχρονο. Η Μπαρτσελόνα άνοιξε το σκορ με τον Ντε Γιονγκ στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού, για να δεχθεί την ισοφάριση από τον Τσουκβέζε στο 76΄.

Και όμως, κατά τρόπο ασυνήθιστο για τα μέχρι πρότινος δεδομένα τους οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και απάντησαν με άλλα δύο γκολ, του Ντεπάι στο 88΄ και του Κουτίνιο με πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, φτάνοντας σε μια νίκη που έδειξε πάνω απ΄ όλα χαρακτήρα.

Η Μαγιόρκα και η Χετάφε έμειναν στο 0-0 στο τέταρτο χρονικά παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής της LaLiga, όμως προσέφεραν θέαμα στους 8.635 θεατές που έδωσαν το «παρών» στο «Visit Mallorca Estadi», μετρώντας συνολικά 18 τελικές στον αγώνα. Ωστόσο, ο Ρέινα από τη μια και ο Σόρια από την άλλη, κατέβασαν… ρολά και οι δύο ομάδες «βολεύτηκαν» με το βαθμό της ισοπαλίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 15ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της ισπανικής LaLiga:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Γρανάδα         2-2
(10΄ Γκαρθία, 76΄ αυτ. Μαξιμιάνο – 25΄ Ματσίς, 34΄ Μολίνα)

Αλαβές-Θέλτα                     1-2