Ο Τσεπτεγκέι δεν θα υπερασπιστεί τον τίτλο του στα 5000 μέτρα

Η ομοσπονδία στίβου της Ουγκάντα ανακοίνωσε σήμερα (6/8) ότι ο Τζόσουα Τσεπτεγκέι, ο οποίος κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 10.000 μέτρα των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι, δεν θα υπερασπιστεί τον τίτλο του στα 5.000 μέτρα, καθώς εστιάζει στην αποθεραπεία του. Αυτή η απόφαση σημαίνει ότι ο 27χρονος δρομέας δεν θα έχει την ευκαιρία να γίνει ο τρίτος άνδρας στην ιστορία που θα κατακτήσει διαδοχικά χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια στα 5.000 μέτρα, μετά τους Λάσε Βίρεν και Μο Φάρα. Ο Τσεπτεγκέι είχε προγραμματίσει να συμμετάσχει στα προκριματικά των 5.000 μέτρων που είναι προγραμματισμένα για την Τετάρτη (7/8, 12:10).

Σύμφωνα με την ομοσπονδία, από τα 5.000 μέτρα αποσύρθηκε και ο δις παγκόσμιος πρωταθλητής δρόμου σε ανώμαλο έδαφος, Τζέικομπ Κιπλίμο. «Τα σώματά τους χρειάζονται περισσότερο χρόνο για πλήρη αποκατάσταση. Ετσι, ο Όσκαρ Τσελίμο θα μας εκπροσωπήσει μόνος του», αναφέρεται στην ανάρτηση της ομοσπονδίας της Ουγκάντα στο X.

Ο Τσεπτεγκέι κατέκτησε την περασμένη Παρασκευή (2/8) το χρυσό μετάλλιο στα 10.000 μέτρα και αύξησε τις επιτυχίες του στη συγκεκριμένη απόσταση, καθώς είχε κερδίσει το ασημένιο μετάλλιο στο Τόκιο, ενώ είναι πρωταθλητής κόσμου στην απόσταση το 2022 και το 2023. Ο Κιπλίμο τερμάτισε στην όγδοη θέση.