O Τσιτσιπάς έκανε την ανατροπή – Ολοταχώς στους «8» του Σινσινάτι

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετώπισε τον Λορέντζο Σονέγκο στη φάση των «16» του Σινσινάτι και παρόλο που είδε τον αντίπαλό του να προηγείται, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και με 2-1 σετ κέρδισε μία θέση στα προημιτελικά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στα προημιτελικά του Σινσινάτι, κερδίζοντας με 2-1 σετ τον Λορέντζο Σονέγκο (5-7, 6-3, 6-4 σε 2 ώρες και 25 λεπτά).

O Ελληνας τενίστας αν και μπήκε «αναιμικά» στο πρώτο σετ, επιτρέποντας στον Ιταλό να κάνει μπρέικ και να πάρει προβάδισμα, έπαιξε περισσότερο δυναμικά στα επόμενα δύο και παρά το πάθος που έβγαζε ο αντίπαλός του, τον ανάγκασε σε αρκετά λάθη.

Έτσι, ο Στέφανος κερδίζει ένα εισιτήριο για τα προημιτελικά του Σινσινάτι Όπεν.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Τσιτσιπά να παίζει δυνατά και να υποχρεώνει τον αντίπαλό του σε λάθος, με το οποίο έκλεισε και το game (1-0). Κάθε φορά, όμως, που έπαιρνε προβάδισμα, ο Σονέγκο απαντούσε φτάνοντας σε ένα 4-4, έπειτα από 2 συνεχόμενα love games, ένα για κάθε τενίστα.

Το 5-4 για τον Στέφανο ήρθε με τον 4ο άσο του στο παιχνίδι, ωστόσο στη συνέχεια έκανε ένα διπλό λάθος που ανέτρεψε την κατάσταση και έβαλε σε θέση οδηγού τον Σονέγκο με 6-5 στα games (μπρέικ).

Σε εκείνο το σημείο ο Ιταλός έπρεπε να σερβίρει για να διεκδικήσει το σετ, το οποίο και κατέκτησε, αφού ο Έλληνας τενίστας υπέπεσε στο 8ο  αβίαστο λάθος του, έναντι 3 του αντιπάλου (1-0).

Στην αρχή του δεύτερου σετ, ο Τσιτσιπάς λίγο έλειψε να δώσει ένα… ξεκούραστο game στο Σονέγκο από δικά του λάθη, αλλά ανέκαμψε την κατάλληλη στιγμή και με ένα winner βρέθηκε μπροστά με 1-0, κερδίζοντας και τα 2 επόμενα κάνοντας και μπρέικ. (3-0)

Η πορεία αυτού του σετ αποδείχθηκε εξίσου καλή για τον Στέφανο, που είδε αρκετές επιστροφές του Σονέγκο να καταλήγουν στο φιλέ και έφτασε στο 5-3, έχοντας δικό του σερβίς για την ισοφάριση.

Μάλιστα, δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Ιταλό και όντας στο 40-15 έκλεισε στο 6-3 με δική του την τελευταία επίθεση (1-1 σετ).

Ιδανική η είσοδος και στο τρίτο σετ με τον Τσιτσιπά να κάνει το 1-0 με μπρέικ, έπειτα από άστοχο φόρχαντ του Σονέγκο. Μπορεί ο Ιταλός να πλησίασε στο 3-2, όμως τα λάθη του και οι πολύ καλές άμυνες του Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης, οδήγησαν στο 4-2 και στο ψυχολογικό avantage.

Το 7ο game του σετ εξελίχθηκε σε… θρίλερ για τους δύο αθλητές, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να έχει 6 ευκαιρίες να φτάσει ένα βήμα πιο κοντά στη νίκη και τον Σονέγκο να αρνείται να «υποταχθεί» κάνοντας, τελικά, το 4-3.

H έντονη αντίσταση που προέβαλε ο Σονέγκο δεν ήταν αρκετή να κρατήσει τον Στέφανο εκτός προημιτελικών και έτσι με το τρίτο σετ να λήγει στο 6-4 υπέρ του, είναι εκείνος που παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση!

Εκεί θα έχει ως αντίπαλο τον νικητή του ζευγαριού Μπερετίνι- Αλιασίμ!