Ο Βέγκχορστ καθόρισε τη νίκη του Άγιαξ στις καθυστερήσεις

Ο Άγιαξ επικράτησε με 3-1 της Γκρόνινγκεν στην 8η αγωνιστική της Eredivisie και «έφτασε» τους 13 βαθμούς, ισοβαθμώντας με τις Φέγενορντ και Γκόου Αχέντ Ιγκλς, έχοντας όμως ένα λιγότερο παιχνίδι από την πρώτη και δύο λιγότερα από τη δεύτερη. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν τα γκολ του Βέγκχορστ στις καθυστερήσεις για να εξασφαλίσουν το «τρίποντο». Ο Κλάασεν είχε ανοίξει το σκορ στο 21′, αλλά η Γκρόνινγκεν ισοφάρισε με τον Σρούντερς στο 69′. Στη συνέχεια, ο Άγιαξ κέρδισε πέναλτι, με τον Φαν ντε Μπούμεν να αστοχεί στην εκτέλεση.

Ο Βέγκχορστ πέρασε στο παιχνίδι στο 84′ και μόλις επτά λεπτά αργότερα, στο 90+1′, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Τρία λεπτά μετά, ο ίδιος ήταν ο δημιουργός στο γκολ του Άκπομ (90+4′) για το τελικό 3-1.

Νωρίτερα, ο Δημήτρης Ράλλης πέτυχε το γκολ της Χέρενφεν στην ισοπαλία 1-1 με την Τσβόλε, ισοφαρίζοντας στο 10ο λεπτό. Ο 19χρονος Ελληνοολλανδός επιθετικός, μετά το γκολ που είχε σημειώσει απέναντι στη Χέρακλες, πήρε πάλι φανέλα βασικού από τον Ρόμπιν Φαν Πέρσι.

Η Τβέντε υπέστη ήττα 2-1 από τη Φέγενορντ και παρέμεινε στους 14 βαθμούς. Με τη νίκη αυτή, η Φέγενορντ μείωσε τη διαφορά από την Τβέντε στον έναν βαθμό, έχοντας και αγώνα λιγότερο.

Οι Γκόου Αχέντ έφτασαν επίσης τους 13 βαθμούς, μετά την επιβλητική νίκη 4-1 επί της Χέρακλες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της ολλανδικής Eredivisie είναι τα εξής:

Αλμέρε-Βίλεμ                  0-1

Μπρέντα-Ναϊμέγκεν             1-0

Αϊντχόφεν-Σπάρτα Ρότερνταμ    2-1

Ουτρέχτη-Βααλβάϊκ             3-2

Γκόου Αχεντ-Χεράκλες          4-1

Φέγενορντ-Τβέντε              2-1

Χέρενφεν-Τσβόλε               1-1

Αγιαξ-Γκρόνινγκεν             3-1