Ο Ζοάο Πέδρο χαρίζει τη νίκη στην Μπράιτον με γκολ στο 95΄ απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Με γκολ του Ζοάο Πέδρο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπράιτον σημείωσε εντυπωσιακή νίκη με 2-1 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «American Express Stadium», διπλασιάζοντας τις επιτυχίες της στο νέο πρωτάθλημα της Premier League. Στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής, οι «γλάροι» προηγήθηκαν στο 32΄ με τον πρώην παίκτη της Γιουνάιτεντ, Ντάνι Γουέλμπεκ, και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ. Ο Ντάλοτ απέκρουσε πάνω στη γραμμή ένα (αδύναμο) πλασέ του Μίλνερ στο 52΄ και ο Γουέλμπεκ απέτυχε να σκοράρει στο 58΄, όταν το σουτ του χτύπησε στο δοκάρι.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα με τον Αμάντ Ντιαλό, και φάνηκε να πετυχαίνει την ανατροπή στο 70΄ με τον Χαρνάτσο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR, καθώς ο Ζίρκζι, που ήταν εκτεθειμένος, άγγιξε ελάχιστα τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή τέρματος. Έτσι, φτάσαμε στο 95΄, όταν ο Ζοάο Πέδρο, με κοντινή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ονάνα, χαρίζοντας το «τρίποντο» στην Μπράιτον.

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Μπράιτον-Μάντσεστερ Γ.         2-1

(32΄ Γουέλμπεκ, 90+5΄ Ζοάο Πέδρο – 60΄ Ντιαλό)

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ     17:00

Φούλαμ-Λέστερ                17:00

Μάντσεστερ Σίτι-Ίπσουιτς     17:00

Σαουθάμπτον-Νότιγχαμ Φόρεστ  17:00

Τότεναμ-Έβερτον              17:00

Άστον Βίλα-Άρσεναλ           19:30