Οι Μπακς ηττήθηκαν ξανά, Γιάννης: «Πρέπει να γίνουμε καλύτεροι»

Οι Μιλγουόκι Μπακς δεν βρίσκονται σε καλή κατάσταση, καθώς τα ξημερώματα ηττήθηκαν για δεύτερη φορά σε τρεις αγώνες από την έναρξη του ΝΒΑ. Τα «ελάφια» δεν μπόρεσαν να κάμψουν τους γηπεδούχους Νετς, οι οποίοι επικράτησαν με 115-102 στο Μπρούκλιν.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ και επτά ασίστ σε 33 λεπτά συμμετοχής, ενώ αξιόλογη εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Πόρτις με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Μετά την αναμέτρηση, ο Έλληνας αστέρας δήλωσε:

«Πρέπει να βελτιώσουμε την επίθεσή μας, να βελτιώσουμε την άμυνά μας, δεν παίζουμε καθόλου καλά. Πρέπει να γίνουμε καλύτεροι, δεν έχει σημασία αν είναι το πρώτο, το τρίτο ή το πεντηκοστό ματς. Πρέπει να συγκεντρωθούμε ως ομάδα, να κυκλοφορήσουμε με μεγαλύτερη σκληρότητα την μπάλα και να παίξουμε πιο γρήγορα, γιατί είμαστε πολύ αργοί. Να βρούμε έναν τρόπο να παίξουμε πιο γρήγορα, να τρέξουμε και να δημιουργήσουμε για τους σουτέρ μας. Πρέπει να βελτιωθούμε. Θέλουμε να βρούμε τρόπους για το πώς θα κερδίσουμε τα παιχνίδια. Δεν έχουμε μια ταυτότητα ακόμα, σε ό,τι αφορά στο πώς θα κερδίσουμε ένα ματς. Θα τρέξουμε για 48 λεπτά, θα μοιράσουμε την μπάλα για 48 λεπτά, αλλά πρέπει να βρούμε την ταυτότητά μας, γιατί δεν την έχουμε ακόμα. Είναι αδύνατο να ελέγξεις τα πάντα, είναι μπάσκετ. Όλοι, όμως, προσπαθούμε να αγγίξουμε το τέλειο. Αυτή η τελειότητα είναι ο στόχος όλων μας. Δεν θα είναι πάντα όμορφη η εικόνα μας, δεν θα έχουμε 48 λεπτά τέλειου μπάσκετ, αλλά πρέπει πάντα να το προσπαθούμε. Όταν δεν καταφέρνουμε κάτι, πρέπει να βάζουμε το κεφάλι κάτω, να προσπαθούμε και να δουλεύουμε. Όταν μια φάση δεν πάει καλά, πρέπει να κοιτάξουμε την επόμενη, πώς θα παίξουμε σε αυτή, πώς θα τρέξουμε, πώς θα βρούμε τους συμπαίκτες μας. Πρέπει να κάνουμε τα πράγματα να συμβούν. Αυτή πρέπει να είναι η νοοτροπία μας. Πνευματικά μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις. Πρέπει να βρούμε τρόπους για να συνδεθούμε μεταξύ μας. Πρέπει να παίξουμε πιο γρήγορα και να τρέχουμε σε όλο το γήπεδο. Μπορούμε να το κάνουμε. Αυτό που είναι σημαντικό είναι να καταλάβουμε πώς θα βρούμε ο ένας τον άλλον και να είμαστε πιο επιθετικοί και σκληροί».

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς θα είναι οι Σέλτικς, τα ξημερώματα της Τρίτης (01:30) στη Βοστώνη.