Όλα τα στατιστικά της χθεσινής μέρας των προκριματικών: Η απόλυτη Δανία, ο μοναδικός Κριστιάνο και η… Ανδόρα

Η εντυπωσιακή Δανία έγινε χθες η δεύτερη ομάδα που εξασφάλισε συμμετοχή στο Μουντιάλ του 2022 στο Κατάρ, με ένα εκπληκτικό ρεκόρ: 8 νίκες σε 8 παιχνίδια και διαφορά τερμάτων 27-0!

Αυτό είναι το σημαντικότερο από τα γεγονότα που χαρακτήρισαν τη χθεσινή προκριματική ημέρα στην ευρωπαϊκή ζώνη, όπως τα κατέγραψε η Διεθνής Oμοσπονδία Ιστορίας και Στατιστικής του Ποδοσφαίρου (IFFHS).

Eπίσης:

* Ο Κριστιάνο Ρονάλντο, στη χθεσινή νίκη (5-0) της Πορτογαλίας επί του Λουξεμβούργου, σημείωσε το 58ο χατ-τρικ της επαγγελματικής καριέρας του και το 10ο για την εθνική Πορτογαλίας.

Τώρα μοιράζεται το σχετικό ρεκόρ με τον Βίβιαν Γούντγουορντ (1879-1954), ο οποίος είχε επίσης 10 χατ-τρικ για τους Ερασιτέχνες της Αγγλίας και την Αγγλία (σ.σ. εθνικές ομάδες που κάποτε συνυπήρχαν στην Αγγλία).

Ο Πορτογάλος διεθνής είναι τώρα δεύτερος στην κατάταξη των σκόρερ όλων των εποχών για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου με 36 γκολ. Είναι πίσω μόνο από τον Κάρλος Ρουίς (Γουατεμάλα, 39) και έχει ξεπεράσει τον Αλί Νταεΐ (Ιράν, 35).

Είναι επίσης ο πρώτος παίκτης στην ιστορία των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου που πέτυχε 2 γκολ με πέναλτι τόσο νωρίς, στα πρώτα 11 λεπτά.

* Ο Μπουράκ Γιλμάζ (Τουρκία) σημείωσε, εναντίον της Λετονίας (2-1), το πιο αργό χρονικά γκολ-πέναλτι στην κανονική διάρκεια (χωρίς να λαμβάνονται υπόψη οι παρατάσεις), με το οποίο κρίθηκε η νίκη σε αγώνα σε όλη την ιστορία των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Τα κατάφερε στο 9ο λεπτό του επιπλέον χρόνου.
 Ξεπέρασε έτσι το πέναλτι του Μοχάμεντ Σαλάχ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, στη νίκη 2-1 επί του Κονγκό, που χάρισε στην Αίγυπτο την πρόκριση στο Μουντιάλ του 2018.

* Ο Χάρι Κέιν δεν κατάφερε να σκοράρει με την εθνική Αγγλίας σε αγώνα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου ή του Εuro για πρώτη φορά από τον Σεπτέμβριο του 2017 (εναντίον της Σλοβακίας). Έχει σκοράρει σε 15 διαδοχικούς αγώνες για τα προκριματικά πριν από αυτό το παιχνίδι.

* Η Ανδόρα πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη (3-0 έναντι του Σαν Μαρίνο) σε όλη την ιστορία της. Επίσης, έχει πετύχει 3 γκολ σε έναν αγώνα για πρώτη φορά.

* Ο τερματοφύλακας της Ουκρανίας, Αντρέι Πιατόφ, έσπασε το εθνικό ρεκόρ του Ανατόλι Τίμοσουκ. Στο παιχνίδι εναντίον της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης (1-1), ήταν 37 ετών και 103 ημερών και έγινε ο γηραιότερος παίκτης που αγωνίστηκε με την εθνική Ουκρανίας. Ο Τίμοσουκ έπαιξε για τελευταία φορά σε ηλικία 37 ετών και 83 ημερών.

* Ο Τεέμου Πούκι σημείωσε δύο γκολ εναντίον του Καζακστάν (2-0) και έφτασε συνολικά τα 33 γκολ με την εθνική Φινλανδίας. Ο Πούκι ξεπέρασε τον Γιάρι Λιτμάνεν (32 γκολ) και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής ομάδας του.

* Ο Κάλουμ Ρόμπινσον έγινε ο πρώτος παίκτης που σημείωσε χατ-τρικ (στη νίκη 4-0 σε φιλικό εναντίον του Κατάρ) για την εθνική Ιρλανδίας μετά τον Ρόμπι Κιν (που τα κατάφερε εναντίον του Γιβραλτάρ τον Οκτώβριο του 2014).

Επίσης, ο Ρόμπινσον είναι ο πρώτος παίκτης που σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ σε διαδοχικά παιχνίδια για την εθνική Ιρλανδίας μετά τον Ρόμπι Κιν τον Ιούνιο του 2013.