Ολυμπιακό Ρεκόρ και Χρυσό Μετάλλιο για τον Μάρτιν Φούκσα

Ο Τσέχος Μάρτιν Φούκσα κατάφερε να βελτιώσει το Ολυμπιακό ρεκόρ, αν και δεν κατάφερε να σπάσει το παγκόσμιο ρεκόρ που κατέχει από τις 26 Μαϊου 2018 στο Ντούισμπουργκ, στην κατηγορία μονό κάνοε 1000μ., κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού. Ο τρις Παγκόσμιος Πρωταθλητής, Μάρτιν Φούκσα, συμπληρώνοντας χρόνο 3:43.16, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, εδραιώνοντας τη θέση του στην Ιστορία με την επίτευξη του νέου Ολυμπιακού ρεκόρ στην τρίτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Ο 31χρονος αθλητής είχε καταταγεί 5ος στο ίδιο αγώνισμα τόσο στους Αγώνες του Τόκιο όσο και στο Ρίο ντε Τζανέιρο.

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Βραζιλιάνος Ιζάκιας Κεϊρόζ με επίδοση 3:44.33, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε ο Σεργκέι Ταρνόβσκι από τη Μολδαβία με χρόνο 3:44.68.