ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ / ΠΑΡΙΣΙ 2024 / 7η ΗΜΕΡΑ / ΜΠΑΣΚΕΤ / ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024 | Νίκη της Εθνικής απέναντι στην Αυστραλία – Συγκλονιστική εμφάνιση της Ελλάδας

Με την Αυστραλία βρέθηκε αντιμέτωπη η Εθνική ομάδα μπάσκετ, στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής του Α’ Ομίλου των Ολυμπιακών Αγώνων 2024.

Επικράτησε η Εθνική ομάδα μπάσκετ στο κομβικό ματς κόντρα στην Αυστραλία κατακτώντας την πολυπόθητη νίκη (Αυστραλία – Ελλάδα, 71 – 77).

Σε θρίλερ μετατράπηκαν τα τελευταία λεπτά του αγώνα με τις προσπάθειες της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη να είναι καθοριστικές αντιμετωπίζοντας τη νίκη ως μονόδρομο.

Οι γαλανόλευκοι πάτησαν πόδι από το πρώτο λεπτό και η διαφορά έφτασε ως το +19, αλλά νίκησε τελικά με μόλις 6 πόντους.

Ωστόσο, η Εθνική δεν κατάφερε να εξασφαλίσει το πολυπόθητο +8 που θα κατοχύρωνε από σήμερα το εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Σε κάθε περίπτωση, μετά τη σημερινή νίκη, ζωντανή παραμένει η ελπίδα της πρόκρισης για την Εθνική Ελλάδος. Αυτή θα εξαρτηθεί από τα αποτελέσματα και των άλλων ομίλων, αναμένοντας και το παιχνίδι Καναδάς – Ισπανία (18:15, ΕΡΤ1) και το αποτέλεσμα του αγώνα Σερβία-Νότιο Σουδάν που θα γίνει αύριο (3/8, 22:00).

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 36-53, 50-62, 71-77