Ολυμπιακοί Αγώνες: Νικήτρια η ΗΠΑ υπέρ της Ολλανδίας

Η Ολυμπιακή ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών των ΗΠΑ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον προημιτελικό επικρατώντας της Ολλανδίας με 4-2 στα πέναλτι

Νικήτρια στα πέναλτι κρίθηκε η ομάδα ποδοσφαίρου γυναικών των ΗΠΑ, καθώς τόσο η κανονική διάρκεια, όσο και η παράταση είχαν λήξει 2-2. Η ολλανδική ομάδα προηγήθηκε με την Μεντέμια στο 18ο λεπτό και στη συνέχεια οι Αμερικανίδες πήραν το έλεγχο του ματς και κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ μέσα σ’ ένα τρίλεπτο, με τα γκολ των Μιβάις (28′) και Γουίλιαμς (31′).

Οι «οράνιε» μπόρεσαν να ισοφαρίσουν στο 54′ και πάλι με την Μεντέμια, οδηγώντας το ματς στην παράταση, όπου και εκεί δεν άλλαξε το σκορ, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι Αμερικανίδες ήταν πιο ψύχραιμες και πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά του τουρνουά.