Ολυμπιακοί Αγώνες: O Απολογισμός για τους Έλληνες αθλητές (29/7) (vid)

Διαβάστε για τις επιδόσεις των Ελλήνων αθλητών που ρίχτηκαν σήμερα Πέμπτη στη μάχη των Ολυμπιακών Αγώνων

Την πρόκριση στους 8 των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο εξασφάλισε μαθηματικά η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών, χάρη στη δύσκολη νίκη της με 10-9 επί της Ιαπωνίας. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ανέβηκε στην κορυφή του Α΄ ομίλου με πέντε βαθμούς, όσους έχει και η Ιταλία.

Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη έχασαν την ευκαιρία να μπουν στη «ζώνη» των μεταλλίων στο μεικτό διπλό του Ολυμπιακού τουρνουά τένις. Το ελληνικό δίδυμο ηττήθηκε στον προημιτελικό γύρο με 4-6, 6-4, 6-10 από τους Αυστραλούς Τζον Πιρς και Άσλεϊ Μπάρτι και ολοκλήρωσε την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Στην κωπηλασία, ο Στέφανος Ντούσκος προκρίθηκε στον τελικό του απλού σκιφ. Ο Γιαννιώτης πρωταθλητής κατέκτησε την πρώτη θέση στην 2η ημιτελική σειρά του αγωνίσματος με επίδοση 6:41.61.

Οι Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου κατέλαβαν την πέμπτη θέση στον τελικό της δικώπου. Στην πρώτη παρουσία τους σε Ολυμπιακούς Αγώνες, οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες σημείωσαν επίδοση 6:57.11, η οποία δεν τους επέτρεψε να πλασαριστούν στην τριάδα του βάθρου.

Για τις θέσεις κατάταξης 7-12 θα παλέψει η Αννέτα Κυρίδου στο απλό σκιφ, καθώς αποκλείστηκε από τον τελικό του αγωνίσματος, αφού τερμάτισε στην 6η και τελευταία θέση της 1ης ημιτελικής σειράς με χρόνο 7:40.81.

Στη σκοποβολή, το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό των 25μ σπορ πιστόλι έκανε η Αννα Κορακάκη. Η δις Ολυμπιονίκης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και με επίδοση 294/300 στις βολές ακριβείας, κατέχει την 2η θέση κι ενώ απομένει ακόμη ένας προκριματικός γύρος. Η συμμετοχή στον τελικό θα κριθεί αύριο, μετά τον προκριματικό γύρο rapid, αλλά η Αννα Κορακάκη δείχνει ότι είναι σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση και θα επιδιώξει να υπερασπισθεί το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο αγώνισμα το 2016, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο Ντε Τζανέιρο.

Στην κολύμβηση, με μία αξιοπρεπέστατη εμφάνιση και νέο πανελλήνιο ρεκόρ συνδύασε η εθνική ομάδα την παρουσία της στην πρωτοεμφανιζόμενη σε Ολυμπιακούς Αγώνες «σκυταλοδρομία» 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed. Οι Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη και Νόρα Δράκου κατετάγησαν στην 11η θέση με 3:44.77, βελτιώνοντας το 3:45.38 που είχαν πετύχει οι ίδιοι στις 30 Μαΐου στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο του μίτινγκ «Ακρόπολις».

Με «ψηλά το κεφάλι» αποχαιρέτησε τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο η Ευαγγελία Ψάρρα. Η 47χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια της τοξοβολίας, η οποία συμμετείχε για 6η φορά στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση, αποκλείσθηκε μετά την ήττα της στη φάση των «64» από την Εν Τσία Λιν από την Κινεζική Ταϊπέι με 6-4.

Στην ιστιοπλοΐα, στην 4η θέση της γενικής κατάταξης ανέβηκαν οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής, μετά τις δύο σημερινές κούρσες στην κατηγορία σκαφών 470 ανδρών. Το ελληνικό πλήρωμα ολοκλήρωσε την 3η ιστιοδρομία στην 3η θέση και την 4η στην 15η θέση, έχοντας συνολικά 14 βαθμούς ποινής.

Στην 9η θέση της γενικής κατάταξης στα Laser Radial Γυναικών, με 75 βαθμούς ποινής, υποχώρησε η Βασιλεία Καραχάλιου, μετά την ολοκλήρωση της 8ης ιστιοδρομίας. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε 9η στην 7η κούρσα και 26η στην 8η.

Ο Ιωάννης Μιτάκης «έπεσε» στην 11η θέση της γενικής κατάταξης των Finn, έχοντας 44 βαθμούς ποινής. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε 11ος στην 5η ιστιοδρομία και 10ος στην 6η.

Εκτός του αγώνα μεταλλίων στα RS:X ανδρών έμεινε ο Βύρωνας Κοκκαλάνης, ο οποίος κατετάγη 11ος με 110 βαθμούς ποινής, μετά την διεξαγωγή των σημερινών ιστιοδρομιών, ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε 7ος στην 10η, 8ος στην 11η και 4ος στη 12η κούρσα.

Στην 17η θέση της γενικής κατάταξης στα 470 γυναικών, με 39 βαθμούς ποινής, υποχώρησαν οι Αιμιλία Τσουλφά και Αριάδνη Σπανάκη. Οι Ελληνίδες αθλήτριες ακυρώθηκαν για πρόωρη εκκίνηση στην 3η ιστιοδρομία, ενώ κατέλαβαν την στη 17η θέση στην 4η κούρσα.

Η Κατερίνα Δίβαρη ολοκλήρωσε στη 19η θέση της γενικής κατάταξης, με 204 βαθμούς ποινής, την παρουσία της στα RS:X γυναικών. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν κατάφερε να πλασαριστεί στην πρώτη δεκάδα που θα συνεχίσει στον τελικό, αφού στη 10η ιστιοδρομία τερμάτισε 19η, στην 11η ήταν και πάλι 19η και στην τελευταία και 12η κούρσα ήταν 23η.