Eurokinissi

Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο Τσιτσιπάς νίκησε τον Τιαφό με 2-0 – Προκρίθηκε στον 3ο γύρο του τουρνουά τένις (vid)

Πριν από ένα μήνα περίπου ο Φράνσις Τιαφό είχε προκαλέσει σοκ στον 1ο γύρο του Γουίμπλεντον όταν με τρομερή εμφάνιση είχε επικρατήσει με 3-0 του Στέφανου Τσιτσιπά ο οποίος προέρχονταν από τον τελικό του Ρολάν Γκαρός.

Ωστόσο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε ρεβάνς για τον αποκλεισμό του από τον Τιαφόε στον πρώτο γύρο του Wimbledon, πριν από λίγες εβδομάδες. Ο 22χρονος τενίστας έκανε το «δύο στα δύο» στην πρώτη συμμετοχή του σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

O Στέφανος Τσιτσιπάς με εξαιρετική εμφάνιση χρειάστηκε 1 ώρα και 17 λεπτά για να επικρατήσει με 2-0 σετ του Αμερικανού Φράνσις Τιαφό και να πάρει την πρόκριση στον 3ο γύρο των Ολυμπικών Αγώνων.

Αντίπαλος του Τσιτσιπά στους «16» θα είναι ο νικητής του ματς ανάμεσα στον Γάλλο Ούγκο Ιμπέρ και τον Σέρβο Μιομίρ Κετσμάνοβιτς.

Μετά τον σάλο που προκλήθηκε, ο Στέφανος Τσιτσιπάς παρουσιάστηκε σήμερα στο «Ariake Tennis Park» με μπλουζάκι που είχε το εθνόσημο τυπωμένο!

Ο αγώνας

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ, καθώς προηγήθηκε με 0-3 και 1-4.

Αν και ο Τιαφόε αντέδρασε μειώνοντας σε 3-5 απέναντι στο Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης, ο Έλληνας τενίστας ήταν κυρίαρχος στο τελευταίο game του πρώτου σετ για το 3-6.

Ο Αμερικανός πήρε το πρώτο game του δεύτερου σετ, έκανε και το 2-1, για να αντιδράσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς κάνοντας το 2-4. Μετά το 3-4 από τον Τιαφόε, ο 22χρονος τενίστας δεν άφησε περιθώριο στον αντίπαλό του στο επόμενο game, για το 3-5.

Και μετά το 4-5 του Τιαφόε, ο Τσιτσιπάς ήταν σαρωτικός για το 4-6, αποδεικνύοντας πως είναι ένα από τα μεγάλα φαβορί για το βάθρο.