Oλυμπιακοί Αγώνες: Στον τελικό των 50 μέτρων ελεύθερο ο Γκολομέεβ – Τερμάτισε στην 2η θέση (Vid)

Μεγάλη εμφάνιση στον ημιτελικό για τον Έλληνα πρωταθλητή – Πήρε το εισιτήριο για τον τελικό

Την ιστορική πρόκριση στον τελικό των 50μ. ελεύθερο εξασφάλισε ο Κριστιάν Γκολομέεβ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Με επίδοση 21.60, ο Ελληνας πρωταθλητής τερμάτισε δεύτερος στη δεύτερη ημιτελική σειρά, πέρασε με τον τρίτο χρόνο συνολικά και αύριο (1/8, 04:30) θα γίνει ο πρώτος κολυμβητής από τη χώρα μας που θα αγωνιστεί σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων εκτός των δύο διοργανώσεων της Αθήνας, διεκδικώντας με αξιώσεις ένα μετάλλιο.

Πρώτος στον δεύτερο ημιτελικό ήταν ο Αμερικανός, Κάλεμπ Ντρέσελ με 21.42 και τρίτος ο Βρετανός Μπένζαμιν Πράουντ με 21.67.