Ολυμπιακός – Μπασκόνια 86-78: Νίκησε με εκπληκτικό Βεζένκοφ και πήρε ιστορική πρωτιά στη Euroleague

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπασκόνια μέσα στο ΣΕΦ με 86-78 και -στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Euroleague– κατέκτησε την πρωτιά, κάτι που το καταφέρνει για πρώτη φορά ελληνική ομάδα.

Περιμένει να μάθει αντίπαλο στα πλέι οφ η ομάδα του Μπαρτζωκα. Ο Βεζένκοφ κορυφαίος του αγώνα – “Μεγάλο” ματς από τους φιλοξενούμενους έκανε ο Χάουαρντ.

Πρώτος και καλύτερος! Μετά από 34 αγωνιστικές για την regular season στη διοργάνωση, ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε η κορυφαία ομάδα στη διοργάνωση, κερδίζοντας την πρωτιά, μετά και τη νίκη του επί της Μπασκόνια με 86-78.

Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν έτσι την 24η φετινή τους νίκη, βάζοντας τους Βάσκους (18-16) στη διαδικασία να ελπίζουν σε ήττα της Ζαλγκίρις από την Μπάγερν στο Μόναχο (14/4) για να καταλάβουν την 8η θέση και να προκριθούν στα πλέι οφ, όπου θα συναντηθούν και πάλι με τους Πειραιώτες.

Η Μπασκόνια είχαν ένα πολύ νευρικό και άστοχο ξεκίνημα. Ο Ολυμπιακός έδωσε βάση στην άμυνα, κράτησε τους Ισπανούς για περίπου τρία λεπτά χωρίς πόντο, φτάνοντας ο ίδιος σε ένα 5-0. Η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε και αυτή λάθη, αλλά ήταν πιο εύστοχη από τους φιλοξενούμενους που ήταν τραγικοί από το τρίποντο (1/9 στην περίοδο). Ο Βεζένκοφ ηγήθηκε των Πειραιωτών, οι παίκτες της Μπασκόνια άργησαν αλλά βρήκαν ρυθμό στην επίθεση κι έτσι διαμορφώθηκε το 19-11 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Χάουαρντ ήταν ο παίκτης της Μπασκόνια που έδειξε να παίρνει πρωτοβουλίες στο σκοράρισμα. Ο Αμερικανός απέκτησε… επαφή με το ερυθρόλευκο καλάθι και έριξε τη διαφορά στον πόντο (21-20). Ο Ολυμπιακός, όμως, δεν έχασε την ψυχραιμία του και έκανε ένα σερί 6-0.

Όσες φορές οι Βάσκοι μείωναν στο σκορ, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν τον τρόπο να αυξήσουν και πάλι τη διαφορά. με τους Σλούκα, Βεζένκοφ ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη να σκοράρουν και να στέλνουν τη διαφορά στους 13 πόντους (43-30).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν και πάλι άστοχοι στα μακρινά σουτ, και έβαλαν κάποιες βολές, για να διαμορφώσουν το 45-33 του ημιχρόνου.

Οι δυο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Στα τρία πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα τρίποντο με τον Παπανικολάου και η Μπασκόνια ένα δίποντο! Στη συνέχεια όμως ο Βεζένκοφ πήρε και πάλι… μπρος και οι Πειραιώτες άνοιξαν και πάλι τη διαφορά, έχοντας δει τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 7 πόντους. Με ένα νέο σερί του… Χάουαρντ, οι Βάσκοι μείωσαν από τους 10 πόντους στους 4. Ο Βεζένκοφ, όμως, αντέδρασε και με την στήριξη των Παπανικολάου και Σλούκα (από ένα τρίποντο) διαμόρφωσαν το 66-55 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με 2/2 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο, κόβοντας για λίγο τα… πόδια των φιλοξενούμενων.

Παρά τα ξεσπάσματα των Βάσκων, οι Πειραιώτες δεν έχασαν τον έλεγχο. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια, αστόχησαν σε σερί βολών, αλλά το τρίποντο του Χάουαρντ έφερε τη διαφορά στους επτά πόντους (80-73).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ, “ταρακούνησε” τους παίκτες του, ο Μπλακ πήγε καλά στα ριμπάουντ, ο Σλούκας έκανε τάπα στον Χάουαρντ και κάπως έτσι τους έκοψε κάθε ελπίδα, πριν τη διαμόρφωση του τελικού 86-78.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 45-33, 66-55, 86-78