Ολυμπιακός: Κατάκτηση του πρώτου τίτλου στη γυναικεία υδατοσφαίριση για τη σεζόν 2024/2025

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς στη γυναικεία υδατοσφαίριση, σημειώνοντας μια σπουδαία νίκη στον τελικό του σούπερ καπ. Η ομάδα, μετά την αποχώρηση βασικών στελεχών, ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα και με κορυφαία τη Στεφανία Σάντα, που πέτυχε πέντε γκολ, επικράτησε του κυπελλούχου Εθνικού με 13-8 στο κολυμβητήριο Πέτρος Καπαγέρωφ του Πειραιά. Αυτή είναι η δεύτερη φορά που κατακτούν το σούπερ καπ, έπειτα από την προηγούμενη νίκη τους το 2020.

Στον αγώνα, ο Εθνικός προηγήθηκε 3-0 και 4-1 στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε. Οι πρωταθλήτριες έκλεισαν την πρώτη περίοδο με πέντε αναπάντητα γκολ, παίρνοντας το προβάδισμα 6-4 στο ημίχρονο. Η Ράικρο είχε καθοριστικές επεμβάσεις, αποκρούοντας και πέναλτι στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, η Σάντα πέτυχε το έκτο διαδοχικό τέρμα των ερυθρόλευκων, ανεβάζοντας τη διαφορά στα τρία γκολ. Ο Εθνικός, όμως, βρήκε δύο γρήγορα γκολ και επέστρεψε στο ματς, ενώ μια φάση ακυρώθηκε μέσω VAR, προκαλώντας αντιδράσεις από τον Δημήτρη Κραβαρίτη. Παρ’ όλα αυτά, ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε σε μια ασφαλή νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 5-0, 3-3, 4-1

Διαιτητές: Παντελής, Μιχαηλίδου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Ράικρο, Χριστοδούλου-Αουτ, Κουρέτα, Σάντα 5, Τριχά 2, Αντριους 1, Σιούτη, Μαργ. Πλευρίτου 2, Νίνου 2, Β. Πλευρίτου, Τορνάρου 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Κωνσταντοπούλου, Δρακωτού, Μπίκου

ΕΘΝΙΚΟΣ (Ορέστης Σαλάχας): Τζούρκα, Οικονόμου, Γαλανοπούλου 1, Μπέτα 1, Μαμόγλου, Τσιμάρα, Χατζηκυριακάκη 1, Μιλίτσεβιτς 4, Κλαψιανού, Κανετίδου 1, Μπενέκου, Κάssaρη, Μπεκρή, Μαργαρίτη, Θεοφανοπούλου