Ολυμπιακός: Θρίαμβος και πρόκριση στους ομίλους του Champions League

Ο Ολυμπιακός νίκησε ξανά με 3-0 σετ τη ρουμανική Μπρασόφ, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή του στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στο βόλεϊ.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα βρεθούν στον Β’ όμιλο μαζί με την τούρκικη Φενέρμπαχτσε, την γερμανική Γκιέσεν και την ιταλική Μόντσα. Πρώτος αντίπαλος θα είναι η Μόντσα, την οποία θα αντιμετωπίσουν στην Ιταλία την Πέμπτη 14 Νοεμβρίου.

Ο Ολυμπιακός δεν έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα, με την Μπρασόφ να περνάει μπροστά με +4 (4-8), λόγω λαθών στην επίθεση. Η ομάδα μείωσε τη διαφορά και ισοφάρισε σε κρίσιμες στιγμές του σετ, τελικά κερδίζοντας το πρώτο σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 24-20, αλλά η Μπρασόφ ισοφάρισε και είχε τρία σετ μπολ προτού οι Πειραιώτες αντιδράσουν και κατακτήσουν το σετ με 30-28.

Με την πρόκριση να έχει κριθεί, η Μπρασόφ προχώρησε σε αλλαγές στην βασική εξάδα, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε σταθερός με τους ίδιους παίκτες και τελικά κέρδισε και το τρίτο σετ με 25-23, εξασφαλίζοντας μια άνετη πρόκριση.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων, ενώ της Μπρασόφ προήλθαν από 8 άσσους, 37 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 30-28, 25-23) σε 98′

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αντρέα Γκαρντίνι): Παγένκ 12, Πέριν 7, Κουμεντάκης 7, Τράβιτσα 3, Ατανασίγιεβιτς 21, Τζούριτς 9 / Τζιάβρας, Κωνσταντινίδης, Χασμπάλα.

ΜΠΡΑΣΟΦ (Λαουρέντιου Λίκα): Γκόμανς 11, Μάγκντας 8, Μελνίκοφ 8, Γκράχαμ 1, Στοσάβλεβιτς 8, Μπάτλερ 1 / Κάντορ, Μπατσίλα, Κολίτο 8, Λούπου, Αρκέζ, Λάζα 1, Κόβατς 4.