Ολυμπιακός: Το Σούπερ Καπ του χάντμπολ και πάλι στα χέρια του

Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, ο Ολυμπιακός κατακτά τον πρώτο τίτλο της σεζόν, επικρατώντας με 32-25 του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Ηλιούπολης και «σηκώνοντας» το εφετινό Σούπερ Καπ στο χάντμπολ.

Η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς, ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα, αποκτώντας τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά (6-2, στο 7΄), ενώ οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν ανταγωνιστικοί μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (16-13).

Ένα ξέσπασμα του Ολυμπιακού βοήθησε τους «ερυθρόλευκους» να αποκτήσουν πάλι μαξιλαράκι ασφαλείας (23-19, στο 44΄), ενώ στο 50΄ η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +6 (26-20), οδηγώντας τους Πειραιώτες σε πρόωρη τροχιά νίκης.

Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχθηκε ο Νίκος Πασσιάς με 6 γκολ, ενώ από τον ΠΑΟΚ, ξεχώρισαν οι Γρηγόρης Ιωάννου, Τάσος Τσαμπουρίδης, Δημήτρης Τριανταφυλλίδης και Χρήστος Τσιγαρίδας, οι οποίοι σημείωσαν από 4 γκολ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μ. Τζαφερόπουλος – Α. Μπέτμαν

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΕΣ: Σ. Μίγκα- Δ. Τσάκωνα

Η «χρυσή βίβλος» του Σούπερ Καπ ανδρών στο χάντμπολ:

1999   Κλειστό Πανελληνίου   Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας-ΑΣΕ Δούκα   26-20

2022   Κλειστό Ηλιούπολης    Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή-ΑΕΣΧ Πυλαίας   30-24

2023   «Δαΐς»                Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή-ΑΕΚ            26-25 (πρτ., κ.δ. 22-22)

2024   Κλειστό Ηλιούπολης    Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή-ΠΑΟΚ           32-25