Όρθια με Μπενζεμά

Ένα γκολ του Καρίμ Μπενζεμά στο 88΄ κράτησε τη Ρεάλ «ζωντανή» στη μάχη του τίτλου στη La Liga.

Η Ατλέτικο ήταν καλύτερη στο μαδριλένικο ντέρμπι, προηγήθηκε νωρίς με τον Σουάρες και είχε ευκαιρίες να «κλειδώσει» τη νίκη, δεν τα κατάφερε όμως και στο φινάλε ο Γάλλος διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Οι «ροχιμπλάνκος» παραμένουν στην κορυφή και στο +5 από τη συμπολίτισσά τους (με ένα ματς λιγότερο), αλλά η «βασίλισσα» δικαιούται ακόμη να ελπίζει, ενώ η Μπαρτσελόνα πλησίασε στους τρεις βαθμούς την πρωτοπόρο.

Το δυναμικό ξεκίνημα των γηπεδούχων έφερε το γκολ στο 15ο λεπτό, όταν ο Γιορέντε έκανε εξαιρετική ενέργεια από δεξιά και τροφοδότησε τον Λουίς Σουάρες, ο οποίος με ένα τελείωμα αντάξιο της κλάσης του νίκησε τον Κουρτουά.

Η Ρεάλ, που μπήκε πολύ νωχελικά στο ντέρμπι, προσπάθησε να μεταφέρει το παιχνίδι προς τα αντίπαλα καρέ, αλλά σε όλο το α΄ ημίχρονο απείλησε μόνο με ένα μακρινό σουτ του Κασεμίρο.

Στο 41΄ οι «μερένγκες» ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Φελίπε μετά από κόρνερ, αλλά ο διαιτητής αφού εξέτασε ο ίδιος το βίντεο δεν καταλόγισε παράβαση. Στο β΄ ημίχρονο η Ατλέτικο έχασε διαδοχικές μεγάλες ευκαιρίες να αυξήσει το προβάδισμά της, με τον Κουρτουά να σώζει μέσα σε λίγα λεπτά διαδοχικά τετ-α-τετ με τους Καράσκο και Σουάρες (στην πρώτη περίπτωση ακολούθησε σουτ του Γιορέντε έξω από την περιοχή που έφυγε λίγο άουτ, με τον Βέλγο γκολκίπερ εξουδετερωμέμο).

Η Ρεάλ δεν μπορούσε να απειλήσει σε οργανωμένη επίθεση, το έκανε όμως σε μία γρήγορη κόντρα (μετά από λάθος του Κορέα), με τον Όμπλακ να κάνει σωτήρια διπλή επέμβαση απέναντι στον Μπενζεμά. Ο Γάλλος, όμως, πήρε την προσωπική του ρεβάνς στο 88΄, όταν έπαιξε έξοχα το «1-2» με τον Κασεμίρο και με πλασέ ισοφάρισε.