«Όρθιος» ο ΠΑΟΚ στο Μάλμε (2-2) – Στην «καυτή» Τούμπα για την πρόκριση

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αντισταθεί δύο φορές πίσω στο σκορ, ισοφαρίζοντας τη Μάλμε 2-2 στο «Ελέντα Στάντιουμ», στο πρώτο ματς του Γ’ Προκριματικού γύρου του UEFA Champions League.

Οι Σουηδοί, που είχαν δύο δοκάρια, προηγήθηκαν με τους Πόντους Γιάνσον (28’) και Σεμπαστάν Νανάζι (67’), όμως οι «ασπρόμαυροι» αντέτειναν με τους Τάισον (42’) και Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα (75’), αποκτώντας πλεονέκτημα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στην κατάμεστη Τούμπα.

Οι Σουηδοί ξεκίνησαν το παιχνίδι δυναμικά, με τον Ούγκο Μπολίν να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι της εστίας του Ντόμινικ Κοτάρσκι πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό.

Ο Κροάτης τερματοφύλακας αντέδρασε γρήγορα, αποκρούοντας το πλασέ του Νανάζι λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, και ανέκοψε ξανά το σουτ του Ισαάκ Κιέζε Τέλιν στο 13’, με τη Μάλμε να αναζητά μανιωδώς το γκολ.

Αυτό ήρθε τελικά στο 28’. Από εκτέλεση κόρνερ του Νανάζι, ο Γιάνσον με κεφαλιά άνοιξε το σκορ σε 1-0 amidst wild celebrations. Ωστόσο, οι πανηγυρισμοί έκοψαν προς το τέλος του πρώτου μέρους, όταν από γύρισμα του Ζόαν Σάστρε ο Τάισον ισοφάρισε σε 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε παρόμοια με το πρώτο, με τη Μάλμε να χτυπάει το δοκάρι ξανά. Ο Γενς Στρίγκερ-Λάρσεν έστρωσε στον Γιάνσον, του οποίου το σουτ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι.

Αυτή τη φορά, οι «ασπρόμαυροι» δεν πτοήθηκαν από την πίεση των γηπεδούχων. Στο 54’, λίγο έλειψε να πάρουν το προβάδισμα, αλλά ο Τόμας αστόχησε σε σπουδαία ευκαιρία από κοντά.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Τέλιν απείλησε με κεφαλιά που δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 64’ ο Κοτάρσκι απέκρουσε δύσκολα το σουτ του πρώην παίκτη της Κασίμπασα.

Ο Χένρικ Ρίντστρομ έκανε την κίνηση να περάσει τον Άντερς Κρίστιανσεν. Από χαμηλό κόρνερ του Κρίστιανσεν, η μπάλα έφτασε στον Νανάζι, ο οποίος με τη βοήθεια της τύχης έκανε το 2-1 στο 67’.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου, θέλοντας την ισοφάριση, έδωσε στον Ταρίκ Τισουντάλι την ευκαιρία να ντεμπουτάρει και φρέσκαρε τη μεσοεπιθετική γραμμή. Όπως και ο Ρίντστρομ, ο Ρουμάνος προπονητής δικαιώθηκε άμεσα: με κόρνερ του Κιρίλ Ντεσπόντοφ, ο Κωνσταντίνος Κουλιεράκης με κεφαλιά τροφοδότησε τον Μπάμπα, ο οποίος έκανε το 2-2 στο 75’.

Η Μάλμε πίεσε στα τελευταία δέκα λεπτά, αναζητώντας το γκολ της νίκης. Το σουτ του Σέρχιο Πένια (79’) βρήκε εμπόδιο, αυτό του Τέλιν (80’) δεν κατέληξε στο στόχο, ενώ ο Κοτάρσκι αποκρούσε σωστά το σουτ του Γιάνσον (82’). Ο δείκτης παρέμεινε στο 2-2 μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς.

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την Τρίτη στην Τούμπα (13/8, 20:30). Όποια ομάδα προκριθεί θα αντιμετωπίσει στα Play Off του Champions League το νικητή του ζευγαριού Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) – Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία).

Ο σύλλογος που θα αποκλειστεί θα μεταβεί στα Play Off του Europa League, όπου θα βρει το νικητή του ζευγαριού Τσέλιε (Σλοβενία) – Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία).

Διαιτητής: Τζον Μπίτον (Σκωτία)

Κίτρινες: Μπολίν, Μποτχάιμ, Νανάζι – Μπάμπα, Σάστρε, Καμαρά, Οζντόεφ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΜΑΛΜΕ (Χένρικ Ρίντστρομ): Νταλίν, Στρίγκερ-Λάρσεν, Γιάνσον, Ζάτερστρομ, Μπουζανέλο, Μπολίν (83’ Αμπντί Αλί), Γιόνσεν, Πένια (90’+4’ Μπεργκ), Νανάζι, Μποτχάιμ (66’ Κρίστιανσεν), Τέλιν.

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ (73’ Καμαρά), Οζντόεφ, Κωνσταντέλιας (83’ Μουργκ), Ζίβκοβιτς (73’ Ντεσπόντοφ), Τάισον, Τόμας (69’ Τισουντάλι).