«Όσοι δεν μπορούν, δεν χωράνε στην ομάδα μας»

Απογοητευμένος εμφανίστηκε ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο, μετά τη ισοπαλία (2-2) της Πόρτο στη Λισαβόνα απέναντι στην Σπόρτινγκ.
 «Ελπίζαμε να κερδίσουμε και γι’ αυτό είχαμε προετοιμαστεί. Ήταν ένα καλό παιχνίδι. Ένα πολύ έντονο πρώτο ημίχρονο, σε πολλές στιγμές παίξαμε καλά, όπου είχαμε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουμε περισσότερα γκολ. Ο αντίπαλος δημιούργησε επίσης μια καλή ευκαιρία και μία ακόμα  άλλη που ξεκίνησε από την έλλειψη  δική μας ατομικής συγκέντρωσης. Στο δεύτερο ημίχρονο, δώσαμε στη Σπόρτινγκ πρωτοβουλία και χάσαμε μπάλες κατά τη μετάβαση που συνήθως δεν χάνουμε», είπε στο Sport TV, ο Πορτογάλος προπονητής της Πόρτο, προσεχούς αντιπάλου του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League (21/10).
 «Ήταν ένα καλό παιχνίδι για την ομάδα μου, αλλά  είμαι απογοητευμένος με το αποτέλεσμα. Η Σπόρτινγκ είναι πιθανότατα χαρούμενη με την ισοπαλία, είμαι απογοητευμένος επειδή χάσαμε δύο σημαντικούς βαθμούς. Έπρεπε να κάνουμε αλλαγές , προσπαθήσαμε, αλλάξαμε  αλλά δεν βελτιωθήκαμε. Εκτός από το Ταρέμι που μπήκε και δημιούργησε μια προϋπόθεση για γκολ . Δείξαμε μία έλλειψη επιθετικότητας που δεν είναι φυσιολογική, ειδικά για νεότερους παίκτες. Υποτιμούμε το πρωτάθλημά μας, αλλά πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι έχουμε καλούς παίκτες και καλούς προπονητές, υπάρχουν ανταγωνιστικές ομάδες. Πρέπει να δουλέψεις και να τρέξεις. Για να κατανοήσουμε τον τρόπο που παίζουμε και την ταυτότητα της Πόρτο, χρειάζεται χρόνος. Όσοι δεν καταλαβαίνουν, λυπάμαι πολύ αλλά δεν μπορούν να είναι στην ομάδα μας », πρόσθεσε ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο.