ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ουντινέζε – Γιουβέντους: Κλειδώνει τον τίτλο η «Μεγάλη Κυρία»

Την ευκαιρία να στεφθεί και μαθηματικά πρωταθλήτρια για ένατη συνεχόμενη σεζόν έχει σήμερα η Γιουβέντους, η οποία φιλοξενείται από την Ουντινέζε στην «Dacia Arena» (20:30).

Η Ουντινέζε θα μπορούσε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το «Σαν Πάολο» την περασμένη Κυριακή. Τελικά ηττήθηκε με 2-1 από τη Νάπολι, δεχόμενη το καθοριστικό γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, γεγονός που προκάλεσε έντονη απογοήτευση σε όλη την ομάδα. Πήρε το προβάδισμα στο 22ο λεπτό με σουτ εντός περιοχής του Ντε Πάουλ, στην πρώτη επίθεση που πραγματοποίησε. Δέχθηκε την ισοφάριση στο 31′ και στο δεύτερο μέρος επέλεξε να παίξει με όλους τους παίκτες πίσω από το κέντρο και να προσπαθήσει να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Κράτησε τους «παρτενοπέι» μακριά από την εστία της και είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες για δεύτερο γκολ. Στην πρώτη περίπτωση το σουτ εντός περιοχής του Λαζάνια έσωσε ο Οσπίνα και στη δεύτερη το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Ντε Πάουλ κατέληξε στο δοκάρι. Παρέμεινε στους 36 βαθμούς και διατηρεί προβάδισμα για την παραμονή. Στις εναπομείνασες αγωνιστικές θα αντιμετωπίσει τις Κάλιαρι (εκτός), Λέτσε (εντός) και Σασουόλο (εκτός).

Αγωνιστικά Νέα: Εξέτισε την ποινή του ο επιθετικός Οκάκα (29/6) και επιστρέφει στο αρχικό σχήμα των γηπεδούχων. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού οι μέσοι Μαντράγκορα (26/0), Γιάγιαλο (26/0), Γουάλας (17/0), ο επιθετικός Τεόντορτσζικ (14/0) και ο κεντρικός αμυντικός Πρεντλ (0/0). Παίζεται μία θέση στην αμυντική τριάδα ανάμεσα σε Ροντρίγκο Μπεκάο (26/1) και Τρόοστ Εκόνγκ (27/0).

Πιθανή ενδεκάδα (3-5-2): Μούσο – Ροντρίγκο Μπεκάο, Νούιτινκ, Σάμιρ – Τερ Άφεστ, Στρίγκερ Λάρσεν, Φοφανά, Ντε Πάουλ, Σέμα – Λαζάνια, Οκάκα
Η αναμέτρηση προσφέρεται με μηδενική γκανιότα από την Goalbet

Έτοιμη για στέψη! Η νίκη με 2-1 επί της Λάτσιο τη Δευτέρα στο «Αλιάνζ Στάντιουμ» έδωσε στη Γιουβέντους διαφορά οκτώ βαθμών στην κορυφή μετά το πέρας της 34ης αγωνιστικής, ενώ μετά τη χθεσινή γκέλα της Ίντερ με τη Φιορεντίνα, σε περίπτωση νικηφόρου αποτελέσματος απόψε κατακτά μαθηματικά το 9ο συνεχόμενο πρωτάθλημα! Ο πρόσφατος αγώνας ανήκει στον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 51ο λεπτό με εύστοχο πέναλτι, έπειτα από χέρι του Μπάστος και τρία λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά του με πλασέ σε κενή εστία, έπειτα από ασίστ του Ντιμπάλα. Λίγο αργότερα είχε δοκάρι σε κεφαλιά. Έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία που πετυχαίνει περισσότερα από 50 γκολ σε Αγγλία, Ισπανία και Ιταλία και επίσης έχοντας φτάσει τα 50 τέρματα στη Serie A σε 61 εμφανίσεις, έγινε και ο πιο «γρήγορος». Επιπλέον έφτασε τα 30 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, ο τελευταίος παίκτης της Γιουβέντους που το είχε πετύχει ήταν ο Γιον Χάνσεν την σεζόν 1951-52.

Αγωνιστικά Νέα: Συμπλήρωσε κάρτες και εκτίει ποινή μίας αγωνιστικής ο κεντρικός αμυντικός Μπονούτσι (32/3). Εξέτισε την ποινή του ο μεσοεπιθετικός Μπερναρντέσκι (25/0) και παίρνει θέση στο αρχικό σχήμα των φιλοξενούμενων. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο κεντρικός αμυντικός Κιελίνι (4/1), ο δεξιός μπακ Ντε Σίλιο (9/0) και ο μέσος Κεντίρα (12/0). Ο επιθετικός Ιγουαΐν (29/7) αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα στην μέση του και δύσκολα θα πάρει χρόνο συμμετοχής απόψε.

Πιθανή ενδεκάδα (4-3-3): Στσζέσνι – Κουαδράδο, Ρουγκάνι, Ντε Λιχτ, Άλεξ Σάντρο – Μπετανκούρ, Πιάνιτς, Ματουιντί – Μπερναρντέσκι, Ντιμπάλα, Κριστιάνο Ρονάλντο

Εκτίμηση:

Η Γιουβέντους κατακτά μαθηματικά τον τίτλο με νίκη απόψε. Η Ουντινέζε έχει ανάγκη τους βαθμούς, ωστόσο δύσκολο θα τους βρει κόντρα στους «μπιανκονέρι». Το κίνητρο του Κριστιάνο Ρονάλντο για την πρώτη θέση στον πίνακα των σκόρερ αυξάνει τις πιθανότητες για διπλό. Θα το συνδυάσουμε με το Over 1,5.