Παναθηναϊκός: Χάνει έδαφος με ισοπαλία απέναντι στον Άρη

Ο Παναθηναϊκός αγνοεί τα δώρα που του προσέφεραν η ΑΕΚ και ο Ολυμπιακός, μένοντας ισόπαλος 1-1 με τον εξαιρετικό φέτος Άρη στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα του Αλόνσο έχασε μια σημαντική ευκαιρία να μειώσει την απόσταση από τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Από την άλλη, ο Άρης, με την αήττητη πορεία του, κέρδισε έναν πολύτιμο βαθμό που τον έφερε προσωρινά πρώτο στη βαθμολογία.

Η νέα απώλεια βαθμών φέρνει τον Ντιέγκο Αλόνσο σε δύσκολη θέση και η ισοπαλία με τον Άρη μπορεί να προκαλέσει εξελίξεις εντός της ομάδας του τριφυλλιού.

Στο 4’ ο Γερεμέγεφ είχε την πρώτη καλή ευκαιρία, αλλά ο Κουέστα απέκρουσε αποτελεσματικά. Η πίεση του Παναθηναϊκού επιβραβεύτηκε στο 33ο λεπτό όταν ο Τετέ, μετά από μια εξαιρετική συνεργασία, άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός έλεγξε το παιχνίδι ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι πράσινοι απείλησαν ξανά, αλλά δεν κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους. Ο Άρης αντέτεινε με ευκαιρίες και τελικά ισοφάρισε στο 71΄ με τον κορυφαίο σκόρερ του πρωταθλήματος.

Στο τέλος, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από τον βαθμό, με το κοινό του Παναθηναϊκού να εκφράζει την απογοήτευσή του.

Διαιτητής: Φέλιξ Τσβάιερ (Γερμανία)

Κίτρινες: 52’ Μλαντένοβιτς, 89’ Αράο – 28’ Μάγιο, 50’ Βέλεθ, 79’ Μπράμπετς

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Ίνγκασον, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Τετέ, Μπακασέτας, Πελίστρι, Γερεμέγεφ.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μάγιο, Μπράμπετς, Βέλεθ, Φρίντεκ, Μόντσου, Σιφουέντες, Ντιαντί, Μάνου Γκαρθία, Σίστο, Μορόν.