Παναθηναϊκός: Ήττα (0-1) από τον Άγιαξ με στόχο την πρόκριση

Ένα γκολ του έμπειρου Στίβεν Μπερχούις στο 28ο λεπτό χάρισε στον Άγιαξ τη νίκη με 1-0 επί του Παναθηναϊκού κατά την πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων στο ΟΑΚΑ για τον Γ’ προκριματικό του Europa League, δίνοντας таким образом ένα καθαρό προβάδισμα στην ολλανδική ομάδα, ενόψει της ρεβάνς την επόμενη Πέμπτη (15/8, 21:15) στη «Johan Cruijff Arena».

Ο Άγιαξ ήταν ανώτερος κατά τη διάρκεια μεγάλων περιόδων του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να ισοφαρίσει, ωστόσο στο 44’ ο Μπακασέτας «σημάδεψε» το δοκάρι και στο 61’ ο Γερεμέγεφ σούταρε μόλις άουτ σε δύο σημαντικές ευκαιρίες των «πράσινων» για να επαναφέρουν το σκορ στα ίσα.

Ο Άγιαξ ανέλαβε από την αρχή τον έλεγχο της αναμέτρησης και την κατοχή της μπάλας, αν και ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πλησίασε πρώτος στο γκολ στο 11’ όταν, από πίεση ψηλά και κλέψιμο του Τζούριτσιτς, ο Σέρβος παίκτης έδωσε την μπάλα στον Μλαντένοβιτς, ο οποίος σέντραρε, με τον Πασβίρ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 25’, μετά από πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας από τους παίκτες του Άγιαξ και ένα ξαφνικό γωνιακό σουτ του Μπερχούις, ο Ντραγκόφσκι έδειξε τα αντανακλαστικά του και έδιωξε στη γωνία του, ενώ στο 28’ οι Ολλανδοί πήραν «κεφάλι» στο σκορ. Από νέα εξαιρετική κυκλοφορία, ο Μπερχούις κατάφερε να «σπάσει» την μπάλα προς τον Ρεντς και να βρει θέση εντός της περιοχής. Ο δεξιός μπακ του Άγιαξ γύρισε προς τα μέσα, ο Φιτζ-Τζιμ την έστρωσε ξανά στον Μπερχούις, ο οποίος έκανε το 1-0 για την ολλανδική ομάδα.

Στο 44’ ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» την ισοφάριση, όταν σε δυνατό σουτ του Μπακασέτα από πλάγια, ο Πασβίρ άγγιξε την μπάλα, η οποία έπειτα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός μπήκε με περισσότερη ένταση στο ματς και στο 53’ βρήκε δίχτυα με τον Μαντσίνι, αλλά το γκολ του Αργεντινού ακυρώθηκε ως οφσάιντ, καθώς κατά τη διάρκεια της ασίστ του Μπακασέτα ήταν ακάλυπτος (αυτό επιβεβαίωσε και το VAR).

Στο 61’, από κλέψιμο του Αράο και κάθετη πάσα του Μπακασέτα, ο Γερεμέγεφ πλάσαρε λίγο άουτ, ενώ στο 78’ από ωραίο «σκαστό» σουτ του Τζούριτσιτς ο Πασβίρ μπλόκαρε ξανά με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπακασέτας βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το πλασέ του από έξω από την περιοχή ήταν αδύναμο και μπλοκαρίστηκε από τον Πασβίρ, στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα για τον Παναθηναϊκό, που καλείται πλέον να «παλέψει» για την πρόκριση στο Άμστερνταμ.

Διαιτητής: Φίλιπ Γκλόβα (Σλοβακία)

Κίτρινες: 45’+1’ Ίνγκασον, 80’ Αράο, 84’ Τζούριτσιτς – 59’ Σούταλο

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (63’ Μπάλντοκ), Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (76’ Μαξίμοβιτς), Μαντσίνι (63’ Τετέ), Μπακασέτας, Τζούριτσιτς (87’ Λημνιός), Γερεμέγεφ (63’ Ιωαννίδης).

ΑΓΙΑΞ (Φραντσέσκο Φαριόλι): Πασβίρ, Ρεντς, Σούταλο, Μπάας, Χάτο, Χέντερσον, Φιτζ-Τζιμ (67’ Φαν ντεν Μπούμεν), Τέιλορ (82’ Μπρόμπεϊ), Μπερχούις (57’ Χάαι), Κάρλος Φορμπς (56’ Χοντς), Άκπομ (67’ Τραορέ).