Παναθηναϊκός: Με ανατροπή στον τελικό του «Παύλος Γιαννακόπουλος» (vid)

O Παναθηναϊκός χρειάστηκε να ανατρέψει διαφορά 19 πόντων και να επιβιώσει μιας παράτασης για να καταφέρει να προκριθεί στον τελικό του 3ου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» στο κλειστό του ΟΑΚΑ

Έκανε την ανατροπή και νίκησε 89-85 στην παράταση την Παρτιζάν, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό του διεθνούς τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», που διοργανώνει για τρίτη χρονιά η ομάδα. Πολύ κακή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, σε άμυνα και επίθεση, επιτρέποντας στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς (ο οποίος αποθεώθηκε) να ξεφύγει με 40-21 και να κλείσει το ημίχρονο με προβάδισμα 17 πόντων (48-31).

Όσο περνούσε η ώρα όμως βελτίωσε την απόδοσή του και άρχισε να μειώνει τη διαφορά, με τους Παπαπέτρου και Πέρι να είναι εύστοχοι από την περιφέρεια. Στην τελευταία περίοδο, μάλιστα, με πρωταγωνιστή τον Εβανς, οι «πράσινοι» πέτυχαν ένα σερί 15-0 και πέρασαν μπροστά 78-73, όμως οι Σέρβοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και ο Ζάγκορατς με τρίποντο στα 38΄΄ έστειλε το ματς στην παράταση (80-80). Στο έξτρα πεντάλεπτο, τα τρίποντα του Εβανς και του Παπαπέτρου έδωσαν προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, που με καλή άμυνα το κράτησε ως το τέλος.

Να σημειωθεί ότι στο αποψινό ματς έκανε την επανεμφάνισή του μετά από περίπου πέντε μήνες ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ενώ πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του Ντούσαν Ιβκοβιτς.

Στον τελικό σήμερα Κυριακή στις 20:00, ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει την Αναντολού Εφές, που νίκησε την Ουλμ με 88-69. Στις 5 μ.μ. στον θα διεξαχθεί ο «μικρός» τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-48, 59-68, 80-80 (κ.α.), 89-85

Οι συνθέσεις:
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 15, Πέρι 9 (3), Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης, Καββαδάς, Παπαπέτρου 20 (3), Κασελάκης, Γουάιτ 5 (1), Φλόιντ 11, Νέντοβιτς, Έβανς 15 (1), Σαντ-Ρος 8
ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Κούρουκς 8 (1), Πάντερ 8 (2), ΛεΝτέι 17 (2), Ζάγκορατς 10 (1), Αβράμοβιτς 5, Κοπρίβιτσα, Ντάνγκουμπιτς 2, Στεπάνοβιτς, Μίλετιτς 2, Μουρ 8 (1), Τριφούνοβιτς 10, Μαντάρ 15 (1)