Πανιώνιος – Χανιά 1-0: Ιστορική νίκη για τους κυανέρυθρους παρουσία του Τσερίσεφ

Με τον Ντένις Τσερίσεφ να παρακολουθεί από την εξέδρα, ο Πανιώνιος υπερίσχυσε με 1-0 των Χανίων χάρη στο γκολ του αρχηγού, Τάσου Αυλωνίτη, και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη Superleague 2. Το σύνολο του Αντώνη Νικοπολίδη παρουσίασε ανώτερη απόδοση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μόνο σε μια διπλή ευκαιρία των Κρητικών στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κινδύνεψε, καταφέρνοντας έτσι να εξασφαλίσει το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Στο 20ό λεπτό του ματς, ο Αυλωνίτης εκμεταλλεύθηκε την ευκαιρία που του δόθηκε και με θέαμα και δεξιοτεχνία πέτυχε το γκολ του 1-0. Η ομάδα των Χανίων είχε μία σημαντική στιγμή να ισοφαρίσει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η σπουδαία διπλή ευκαιρία τους δεν κατέληξε σε γκολ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Πανιώνιος: Γιαννακόπουλος, Αυλωνίτης, Πότση, Χρούστενιτς, Μπούσης, Τσορνομάζ, Γκίνη (58′ Ενγκουέμ), Κολοβός (71′ Αλεξανδράκης), Βερνάρδος (58′ Στούπης), Φελίσιο (77′ Διονέλλης), Πιερτζακόμι (77′ Γεμιστός)

Χανιά: Σαφαρίκας, Μουνάφο (25′ Κυριακίδης), Στεπίνσκι (66′ Κόλα), Τσέλιος (79′ Παχής), Μανουσάκης (66′ Πινακάς), Γκμπενιόν, Γκοράνοφ, Αρτουντουάγκα (79′ Λιάτσος), Προβυδάκης, Μάλτσι, Λεμονής