Πανιώνιος: Μια ιστορική νίκη επί του ΠΑΟΚ και η απόσυρση της φανέλας του Μάκη Δενδρινού

Μεγάλη νίκη για τον Πανιώνιο, ο οποίος επικράτησε του ΠΑΟΚ με 73-62, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη του από την επάνοδό του στα «μεγάλα σαλόνια». Στη βραδιά που απέσυρε τη φανέλα με το Νο4 στη μνήμη του Μάκη Δενδρινού, ο Ρίον Μπράουν αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 15 πόντους. Στους διψήφιους σκόρερ προστέθηκαν οι Σαλούστρος (11 π.) και Ντέιβις (10 π.). Με ποσοστό 23/36 στα δίποντα, η ομάδα της Νέας Σμύρνης δεν επέτρεψε στον «Δικέφαλο του Βορρά» να αποδράσει νικητής από το κλειστό γυμναστήριο της Γλυφάδας, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League. Αυτή ήταν η 2η ήττα για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους με τον Φρανκ Μπάρτλεϊ και 12 πόντους από τον Ντεβόντε Άπσον.

Η φανέλα με το Νο 4 και το όνομα του αείμνηστου Μάκη Δενδρινού, ενός εκ των κορυφαίων παικτών του Ιστορικού και εξαιρετικού προπονητή εν συνεχεία, ίπταται δίπλα σε αυτές των Φάνη Χριστοδούλου και Μπόμπαν Γιάνκοβιτς. Ο Φάνης Χριστοδούλου παρέδωσε πριν το τζάμπολ του αγώνα τιμητική πλακέτα στην οικογένεια του Μάκη Δενδρινού.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 34-31, 54-50, 73-62

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο 10λεπτο, ξεκινώντας το ματς με σερί 7-0. Ο Γκίκας, με τρίποντο, πέτυχε τους πρώτους πόντους για τον Πανιώνιο, μειώνοντας σε 15-20 στο 10ο λεπτό. Οι «κυανέρυθροι» αντέδρασαν στη 2η περίοδο και με επιμέρους σκορ 19-11 πήραν την πρωτοπορία (34-31) στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο μεγαλύτερο μέρος. Ο Σαλούστρος διαμόρφωσε το σκορ σε 54-50 στο 30ό λεπτό. Ο Πανιώνιος ξέφυγε με +10 (60-50) στις αρχές της 4ης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ, με τρίποντο του Χέντερσον, μείωσε στους 6 πόντους (67-61), αλλά οι παίκτες του Λυκογιάννη διατήρησαν τη σοβαρότητά τους και έκαναν το 2-1 στην Basket League.

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Θεονάς-Μηλαπίδης (Παυλόπουλος)

Πανιώνιος (Λυκογιάννης): Τσαλμπούρης 2, Σαλούστρος 11 (1), Κάναντι 8, Νόκο 9, Γκίκας 3 (1), Σμιθ 9 (1), Γούλριτζ 2, Μιλεντίγιεβιτς 3, Κακλαμανάκης 1, Ντέιβις 10, Μπράουν 15, Δημητρακόπουλος

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 12, Παπαδάκης 3, Μπάρτλεϊ 15, Ρέινολντς 4, Κρούζερ 9 (1), Χέντερσον 6 (5 ριμπάουντ), Φόρεστερ 3, Ιατρίδης, Περσίσης 5, Κατσίβελης 5, Σκουλαριώτης, Μανθόπουλος