Πανιώνιος – ΟΦΗ: Σκοράρουν αμφότεροι

Ο Πανιώνιος πάλεψε στο Κύπελλο, όμως αποκλείστηκε εντός από τον Παναιτωλικό στο εκτός έδρας γκολ (1-1 στη Νέα Σμύρνη, 0-0 το 1ο ματς). Ισοφάρισε στο 119′ της παράτασης (0-0 κανονική διάρκεια) με τον Ντομίνγκες, το τέρμα που είχε δεχτεί 3 λεπτά νωρίτερα.

Στάθηκαν τυχεροί οι γηπεδούχοι στα 2 δοκάρια των Αγρινιωτών, είχαν σημαντική ευκαιρία με τον Εμμανουηλίδη (29′), στο 73′ ο Αραμπούλι -που είχε ακυρωθέν γκολ στην παράταση- νικήθηκε από τον Κνετ. Γενικά στις λεπτομέρειες κρίθηκε η πρόκριση, ωστόσο έφυγε από τον Πανιώνιο ένας περιττός στόχος αφού η παραμονή προέχει. Στο Πρωτάθλημα προέρχεται από κακή εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό, όπου φθηνά τη γλίτωσε με την ήττα 3-0.

Αγωνιστικά νέα: Ο Νίκκι Παπαβασιλείου (με θητεία στον ΟΦΗ) μετρά επιστροφές, σε σχέση με το παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής. Εξέτισαν οι Αραμπούλι (Ε, 17/6), Λυμπεράκης (Α, 9/0), όπως και ο Κόρμπος (Μ, 15/0) που συνάμα αποθεραπεύτηκε. Μάχιμος ο Μασούρας (Α, 11/0), ομοίως ο Εμμανουηλίδης (Ε, 9/3) που δεν αγωνίστηκε -λόγω του δανεισμού του- κόντρα στον Παναθηναϊκό. Επομένως τα προβλήματα περιορίζονται στους Άρτσε (Μ, 11/2) και Μακσίμοβιτς (Μ, 9/1).

Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μαλέρμπ – Παπαγεωργίου, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς – Κόρμπος, Οικονομίδης – Εμμανουηλίδης, Παπανικολάου, Τσιλούλης – Αραμπούλι.

Ο ΟΦΗ αποκλείστηκε από το Κύπελλο, δίχως να πιέσει ελάχιστα τον ΠΑΟΚ. Μετά το 0-3 του Ηρακλείου, έχασε με περίπατο 4-1 στην Τούμπα. Μείωσε σε 2-1 με τον Κοροβέση (27′), έχασε τετ α τετ με τον Βαζ στο τέλος για να μειώσει τιμητικά. Κέρδος ο δραστήριος Μάνος του 1ου ημιχρόνου. Ο Γιώργος Σίμος ζήτησε υπομονή για το πλάνο που τρέχει, με τους Κρητικούς συνολικά να παραπαίουν. Είναι από τις χειρότερες ομάδες εκτός έδρας σε Πρωτάθλημα, Κύπελλο φέτος. Συμπλήρωσαν 5 ήττες και 6 ματς δίχως νίκη για όλες τις διοργανώσεις, με αποτέλεσμα τον αποκλεισμό από τη 2η τη τάξει διοργάνωση και την κατρακύλα στη βαθμολογία. Πριν τη Θεσσαλονίκη, είχε προηγηθεί το 2-0 από τον Αστέρα στην Τρίπολη. Ψάχνεται μεταγραφικά, αναμένεται να φορτσάρει στο κομμάτι αυτό την τελευταία εβδομάδα του Ιανουαρίου.

Αγωνιστικά νέα: Ναμπί (ΜΕ, 12/3) και Σακόρ (Μ, 13/0) είναι τα σημαντικότερα προβλήματα του κόουτς Σίμου, από πλευράς τραυματισμών. Τιμωρημένος είναι ο Νέιρα (ΜΕ, 16/3). Τσιλιανίδης (ΜΕ, 17/5) και Μαρινάκης (Α, 16/0) επιστρέφουν στη διάθεση του προπονητή τους και στην ενδεκάδα. Στον ΟΦΗ μπορεί να ψάχνουν την επανεκκίνηση, όμως στο αρχικό σχήμα δεν αναμένεται καμία ηχηρή έκπληξη.

Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Σωτηρίου – Μαρινάκης, Γιαννούλης, Κουτρουμπής, Κοροβέσης – Στάικος, Μεγιάδο – Βαζ, Τσιλιανίδης, Σεμέντο – Φιγκεϊρέντο.

Εκτίμηση:

Ο ΟΦΗ είναι σκιά της καλής ομάδας του 1ου γύρου, με εμφανή αδυναμία να πάρει αποτέλεσμα εκτός έδρας. Ο Πανιώνιος θέλει βαθμούς και σε σχέση με το προηγούμενο ματς Πρωταθλήματος οι επιλογές του κόουτς Παπαβασιλείου είναι περισσότερες. Oι Κρητικοί πάλι έχουν απουσίες. Δίνονται φαβορί, αλλά με την εικόνα που παρουσιάζουν μόνο για κόντρα είναι! Γκολ-Γκολ σε απόδοση 1,95 στην Goalbet.