Πανσερραϊκός: Σημαντική νίκη με 2-1 επί της Λαμίας

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Πανσερραϊκός, επιβάλλοντας την ανωτερότητά του με 2-1 απέναντι στη Λαμία στο «Αθανάσιος Διάκος», στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική της Super League. Τα «λιοντάρια» πέρασαν με διπλό απ’ την έδρα της Λαμίας, χάρη στα γκολ των Δεληγιαννίδη (36’) και Μπετανκόρ (63’), ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Ρινγκ στο 67’, αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Η Λαμία μπήκε με δυναμική στον αγώνα, αλλά ο Πανσερραϊκός ήταν εκείνος που δημιούργησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Η κάθετη πάσα του Τομάς προς τον Μπετανκόρ αρχικά οδήγησε σε γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη του α’ βοηθού και επιβεβαίωση από το VAR.

Η κατάσταση άλλαξε δραματικά στο 21’, όταν οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βλαχομήτρου με απευθείας κόκκινη. Ο φορ της Λαμίας έκανε σκληρό φάουλ στον Χαντάκια και, παρά την αρχική κίτρινη κάρτα, η φάση ελέγχθηκε από τον VAR και αποφασίστηκε η αποβολή του.

Ο Πανσερραϊκός πήρε το προβάδισμα στο 36’ με ένα εξαιρετικό γκολ του Δεληγιαννίδη, ο οποίος με σουτ από 35 μέτρα έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Κόστιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός έμεινε επίσης με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Τομάς με δεύτερη κίτρινη, αλλά πέντε λεπτά αργότερα πέτυχε και δεύτερο γκολ, όταν ο Μπετανκόρ με πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-2 με σέντρα του Φαρές.

Η Λαμία αντέτεινε μείωση του σκορ σε 1-2 στο 71’ με τον Ρινγκ, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή και ο Ντάβιντσον δεν μπόρεσε να αποτρέψει το γκολ.

Ο Πανσερραϊκός παρέμεινε απειλητικός στις κόντρα επιθέσεις και σχεδόν σφράγισε το αποτέλεσμα στο 81’, αλλά ο Κόστιτς αντέτεινε σε σουτ του Μπετανκόρ, φθάνοντας και σε άλλες ευκαιρίες μέχρι το τέλος του αγώνα.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Ηπείρου)

Κίτρινες: 90’+3’ Φουρτάδο – 32’ Φαρές, 40’ Στάικος, 45’+3’ Περούτσι, 58’ Τομάς, 90’+3’ Μπετανκόρ

Αποβολές: 21’ Βλαχομήτρος (απευθείας κόκκινη) – 57’ Περούτσι (2η κίτρινη)

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΛΑΜΙΑ (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Ενρίκες (65’ Μπίκοβ), Κορνέζος, Λέο, Ραντόνια (84’ Σιμόνι), Γιαννούτσος (65’ Δοϊρανλής), Νούνιες (84’ Σαραμαντάς), Ρινγκ, Φουρτάδο, Μέκιτς (65’ Γκουίντο), Βλαχομήτρος.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκουγκελασβίλι, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ (60’ λ.τρ. Καρασαλίδης), Περούτσι, Χαντάκιας, Φαρές, Στάικος (46’ Λιάσος), Ντάβιντσον, Τομάς, Χατζηστραβός (61’ Ζελέν), Μπέτανκορ.

Πόλεμος ανακοινώσεων στη διάρκεια του αγώνα

Ιδιαίτερα «θερμό» ήταν το ημίχρονο του αγώνα ανάμεσα στη Λαμία και τον Πανσερραϊκό, με αφορμή τις διαιτητικές υποδείξεις και τις παρεμβάσεις του VAR. Ο Πανσερραϊκός αναφέρθηκε στο ακυρωθέν γκολ του Μπετανκόρ, τονίζοντας ότι πρόκειται για «κλοπή από το VAR!».

Ακολούθησε μια αντίστοιχη τοποθέτηση από τη Λαμία για την αποβολή του Βλαχομήτρου, καθώς και για την αλλαγή διαιτητή πριν το ματς, με τον Τσέτσιλα να αναλαμβάνει μετά την ανακοίνωση «κώλυμα» του Βεργέτη.

«Με ξαφνική αλλαγή διαιτητή και ανύπαρκτα φάουλ, ντρέπεται και η ντροπή!!» ανέφερε η τοποθέτηση της Λαμίας.