ΑΠΕ-ΜΠΕ

Πάντερμπορν – Ντόρτμουντ: Γκολ εκατέρωθεν στη Βεστφαλία

Με την αναμέτρηση της Πάντερμπορν με την Ντόρτμουντ (19:00) ολοκληρώνεται το σημερινό μενού στην Bundesliga.

Αν κάποια ομάδα πρέπει να αισθάνεται αδικημένη από την εξέλιξη του ματς, τότε αυτή είναι η Πάντερμπορν. Στο ισόπαλο 0-0 κόντρα στην Άουγκσμπουργκ ήταν το σύνολο που απείλησε περισσότερο. Σίγουρα πιο απειλητική από την αντίπαλό της. Από τη στιγμή που όλοι οι παίκτες της Άουγκσμπουργκ μοίρασαν στο τέλος του παιχνιδιού, συγχαρητήρια στον τερματοφύλακα Λούτε, τότε καταλαβαίνετε και πόσο κοντά έφτασαν οι Βεστφαλοί στη νίκη. Απίθανη ευκαιρία έχασε ο Μάμπα στο 18’. Στα επόμενα τρία λεπτά είχε ισάριθμες φάσεις για να ανοίξει το σκορ. Στην αρχή του β’ μέρους πιέστηκε από την αντίπαλό της. Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού ο Χόλτμαν βρήκε το δοκάρι στο 61’. Ούτε ο Μίχελ σκόραρε στο 70’. Συμπλήρωσε 9 ματς χωρίς νίκη, αλλά μετρά επίσης και 3 σερί ισοπαλίες. Για πρώτη φορά εφέτος είναι 3 συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς ήττα. Απέχει 8 βαθμούς από την 16η θέση και τη Φορτούνα. Δεν έχει να χάσει κάτι. Παίζει το παιχνίδι της και ό,τι βγει. Εμφανίζεται πιο συμπαγής αμυντικά μετά από την επανέναρξη.

Αγωνιστικά Νέα: Φουλ επίθεση υποσχέθηκε ο κόουτς Στέφεν Μπάουμγκαρτ και με αντίπαλο την Ντόρτμουντ. Δεν κατεβάζει το πόδι από το πετάλι. Οι καλές εμφανίσεις της έχουν ανοίξει την όρεξη. Όχι ότι αποτελεί κάτι το ιδιαίτερο ως σύνολο, αλλά γιατί όχι; Απίθανο κι’ όμως, ο Γκιασούλα (ΑΜ, 25/2) συμπλήρωσε 15 (!) κίτρινες κάρτες και θα λείψει λόγω τιμωρίας για τρίτη φορά φέτος. Ξεκουράστηκε ο Πρέγκερ (ΜΕ, 26/2 και 7 ασίστ) και λογικά θα χρησιμοποιηθεί ξανά. Εκτός μένει μόνο ο Κίλιαν (Α, 13/0).

Πιθανή ενδεκάδα: (4-4-2): Τσίνγκερλε – Γιανς, Χίνεμαϊερ, Σόνλαου, Κόλινς – Πρέγκερ, Βασιλειάδης, Ρίτερ, Αντβί-Ατζέι – Μάμπα, Σρμπένι

Ηττημένη βγήκε από το «klassiker» με την Μπάγερν η Ντόρτμουντ. Το 0-1 από τον Κίμιχ στο 43’ (ευθύνη και ο Μπούρκι) είναι καταδικαστικό αναφορικά με την προσπάθεια τίτλου που καταβάλλει η ομάδα του Λουσιέν Φαβρ. Μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και κατέγραψε δύο καλές στιγμές στο πρώτο 10λεπτο. Από το 20’ κι έπειτα παραχώρησε τα ηνία στην αντίπαλό της. Η ίδια απλά αντιδρούσε από ένα σημείο και μετά. Το γκολ φυσικά και της κόστισε. Ανεξήγητη η έξοδος του Μπραντ στο ημίχρονο από το γήπεδο. Έχασε σε συνοχή και οργάνωση στο δεύτερο μέρος, ειδικά όταν τραυματίστηκε και ο Χάαλαντ. «Φωνάζει» για ένα χέρι-πέναλτι που δεν της δόθηκε γύρω στη μία ώρα παιχνιδιού. Η εμφάνιση, πάντως, στο δεύτερο 45λεπτο δεν ήταν αντάξια ομάδας που παλεύει για τον τίτλο. Τέλος οι ελπίδες τίτλου. Στοχεύει αποκλειστικά στη διατήρηση της 2ης θέσης. Εννέα νίκες και δύο ήττες στα 11 τελευταία παιχνίδια. Γλίτωσε από τα χειρότερα στον πρώτο γύρο με την Πάντερμπορν (0-3, 3-3).

Αγωνιστικά Νέα: Ο τραυματισμός του Χάαλαντ (Ε, 11/10) δεν είναι κάτι σοβαρό, αλλά ο Νορβηγός δεν θα μπορέσει να αγωνιστεί στο τοπικό ντέρμπι της Βεστφαλίας. Στη λύση του «ψευτο9αριού» θα περάσει ξανά ο Λουσιέν Φαβρ (άφησε αμφιβολίες για το μέλλον του στην Μπορούσια), με τον Αζάρ στην κορυφή. Χάνει το υπόλοιπο της σεζόν λόγω τραυματισμού ο Νταχούντ (ΑΜ, 12/0). Τρίτο παιχνίδι μέσα σε μία εβδομάδα, λογικό το ροτέισον. Εκτός εκ νέου οι Ρόις (ΜΕ, 19/11 και 6 ασίστ), Ζαγκαντού (Α, 13/1) και Σουλτς (Α, 8/1).

Πιθανή ενδεκάδα: (3-4-3): Μπούρκι – Πίστσεκ, Χούμελς, Ακάντζι – Χακίμι, Τσαν, Ντιλέινι, Γκερέιρο – Σάντσο, Αζάρ, Μπραντ

Εκτίμηση:

Σαν να σοβαρεύτηκε η Πάντερμπορν μετά από την επανέναρξη. Τρεις σερί ισοπαλίες, τρία ματς χωρίς ήττα. Μεγάλη επιτυχία για τη “μικρή” ομάδα από τη Βεστφαλία. Ταλαιπώρησε αρκετά και στον πρώτο γύρο την Ντόρτμουντ, που θα παίξει χωρίς τον Χάαλαντ. Δεν περιμένουμε χορό από γκολ. Η μία έμαθε άμυνα, η άλλη είναι απογοητευμένη. Αλλά το G/G είναι λογικό.