MOTION TEAM / EUROKINISSI

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: “Κιτρινόμαυρο” το ντέρμπι

Ο ΠΑΟΚ φιλοξένησε στην Τούμπα την ΑΕΚ, η οποία ήταν κυρίαρχος του παιχνιδιού στο πρώτο μέρος, δημιουργώντας φάσεις και στο 42’ άνοιξε το σκορ με την κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά, αλλάζοντας και το σχηματισμό σε 3-4-2-1, χωρίς ωστόσο να δημιουργηθεί μια μεγάλη ευκαιρία.

Στο 79ο λεπτό, ο Μιχαηλίδης πάτησε τον Βέρντε μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τον διαιτητή να κάνει χρήση του VAR και να υποδεικνύει πέναλτι.

Ο Λιβάγια εκτέλεσε εύστοχα νικώντας τον Πασχαλάκη και διαμόρφωσε το τελικό 0-2 στο 81ο λεπτό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος (46′ Ροντρίγκο), Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (46′ Μπίσεσβαρ), Μαουρίσιο, Καντουρί, Τζόλης (56′ Μιχαηλίδης), Στοχ (74′ Λάμπρου), Σβιντέρσκι (56′ Άκπομ).

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Mπάρκας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Μάνταλος (82′ Σιμάνσκι), Κρίστισιτς, Αλμπάνης (62′ Βέρντε), Λιβάγια (82′ Οικονόμου), Ολιβέιρα (87′ Αραούχο).