ΠΑΟΚ: Έβαλε τέλος στο αήττητο του Παναθηναϊκού

Νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ

Ένας ΠΑΟΚ από τα παλιά, στην καλύτερη φετινή εμφάνισή του νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ (5-23, 25-23, 25-20) στην «PAOK Sports Arena» στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Volley League Ανδρών κι έβαλε τέλος στο αήττητο των «πράσινων», μειώνοντας τους 2 βαθμούς την απόστασή του από την κορυφή. Οι «πράσινοι» που παρατάχθηκαν χωρίς τον Θανάση Πρωτοψάλτη (θλάση στο λαγονοψοΐτη), δεν μπόρεσαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, η οποία είχε τρομερή ψυχραιμία στο κρίσιμα σημεία.

Τα σετ: 25-23, 25-23, 25-20

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο σετ, πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (7-2), όμως η άνοδος του Κουμεντάκη και τα σερί επιτυχημένα μπλοκ από τους Ουολς και Μπράουν έφεραν το σκορ στο 13-13. Οι δύο ομάδες συνέχισαν πόντο-πόντο, με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει εντέλει το σετ χάρις το μπλοκ του Πετρέα στον Ντεν Ντρις.

Στο δεύτερο σετ το σκορ ήταν ξανά πολύ «κλειστό» με τις δύο ομάδες να κάνουν μικρά σερί και να παίρνουν το προβάδισμα, όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που στις… λεπτομέρειες είχαν πολύ πιο καθαρό μυαλό κι έφτασαν στο 2-0.

Στο τρίτο σετ ο δικέφαλος του Βορρά ξέφυγε με 14-11 και με 19-14 έπειτα από λάθος του Γιάκομπσεν και συντήρηση το προβάδισμά του ως το φινάλε, κάνοντας το 25-20 μετά από λάθος σερβίς του Ανδρεόπουλου.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς

Τα αποτελέσματα το πρόγραμμα πρόγραμμα και η βαθμολογία:

Volley League Ανδρών – 5η αγωνιστική
====================================
Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2021
PAOK Sports Arena        19:15 ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός             3-0 (25-23, 25-23, 25-20)

Σάββατο 27 Νοεμβρίου 2021
«Δ. Βικέλας» (Ερμούπολη) 19:00 Φοίνικας Σύρου – ΟΦΗ            (Πρέντζας, Μενεσλής)
Νέα Σμύρνη               20:00 Μίλωνας – Ολυμπιακός            (Ιωαννίδης, Βελώνης)

Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2021
«Δ. Βικέλας» (Βέροια)    17:00 Φίλιππος Βέροιας – ΑΟΠ Κηφισιάς (Γεωργιάδης Ε., Δανιηλίδου)