(MEGAPRESS/ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ)

ΠΑΟΚ – Ηρακλής 72-69: Πήρε το ντέρμπι με ανατροπή ο «Δικέφαλος»

Σαν κοιμισμένος ξεκίνησε την αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ ο οποίος αιφνιδιάστηκε από το πολύ δυναμικό ξεκίνημα του Ηρακλή

Ο γηραίος με ένα 0-8 πήρε το κεφάλι στην αναμέτρηση με το πρώτο δεκάλεπτοι να είναι αποκαρδιωτικό για τον ΠΑΟΚ με τα σουτ έξω από τα 6,75 να είναι στην συντριπτική τους πλειοψηφία άστοχα.

Ο γηραίος δίκαια είχε κεφάλι στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο και έληξε με τον ΠΑΟΚ να είναι πίσω με 10 πόντους 10-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ εντατικοποίησε την άμυνα του και με σκληρό πρέσινγκ ψαλίδισε την διαφορά και μάλιστα έφτασε να ισοφαρίσει σε 28-28.

Εκεί και πάλι έλειψε το καθαρό μυαλό από τούς παίκτες του ΠΑΟΚ που έδωσε το δικαίωμα στον Ηρακλή να κάνει το 28-34.

Ο ΠΑΟΚ εν τέλει μπόρεσε να μειώσει την διαφορά και να πάει στο ημίχρονο με -4 και συγκεκριμένα στο 33-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πάρα πολύ καλά και δυνατά και όχι μόνο ψαλίδισε την διαφορά αλλά πήρε και το προβάδισμα στα 5 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο πέρασε για λίγο μπροστά όμως με έναν εξαιρετικό Χριστοδούλου πήρε και κεφάλι 8 πόντων από τους οποίους και τους 8 τους πήρε μόνος του ο Χριστοδούλου.

Η διαφορά αυτή έμεινε έστω και με αυξομειώσεις στους 8 πόντους και συγκεκριμένα ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 56-48.

Νέο μπλακ άουτ για τον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με πολύ κακές επιθετικές και αμυντικές επιλογές, αφού σε λίγα λεπτά το -8 έγινε -3 αναγκάζοντας τον Λυκόγιαννη να πάρει ταιμ άουτ.

Μετά από το ταιμ άουτ οι παίκτες του ΠΑΟΚ προσπάθησαν και βρήκαν ποιοτικές λύσεις στην επίθεση, με τον γηραιό να φτάνει δύο φορές την διαφορά στον πόντο με τον Δικέφαλο όμως να βρίσκεις τις λύσεις.

Στο 1 λεπτό για την λήξη της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ είχε την διαφορά στο +5 με τον Τζόουνς, αναγκάζοντας τον Σκουρτόπουλο να πάρει το ταιμ άουτ του.