EUROPA CONFERENCE LEAGUE / ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ - ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ: Καρδιοχτύπησε στο φινάλε αλλά πήρε δίκαια την νίκη – Μεγάλος Ζίβκοβιτς με ένα γκολ και μια ασίστ

Με τους καλύτερους των οιωνών ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον ΠΑΟΚ, καθώς στο 9ο λεπτό ο τερματοφύλακας της Κοπεγχάγης είδε την κόκκινη κάρτα μετά από επαφή με την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής.

Από εκείνη την στιγμή ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και αυτό του έδωσε την δυνατότητα να προηγηθεί με 0-1 μετά από μια εξαιρετική σέντρα του Ζίβκοβιτς και κεφαλιά από κοντά του Σίντκλεϊ.

Οι παίκτες του Λουτσέσκου συνέχισαν σε αυτόν τον ρυθμό, με το δίδυμο στο κέντρο, Σβαμπ και Εσίτι να σβήνουν το κέντρο της Κοπεγχάγης.

Ο Δικέφαλος του Βορρά ευτύχησε να πετύχει και δεύτερο γκολ πριν βγει το ημίχρονο, με τον Σβαμπ να τροφοδοτεί τον Ζίβκοβιτς ο οποίος με δεξί ξερό σουτ έκανε το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κατέβασε ρυθμό και η έξοδος του Σβαμπ, του Μπίσεσβαρ και του Σφιντέρσκι του χάλασε τις δημιουργίες.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Κοπεγχάγη η οποία άρχισε να πιέζει τον Δικέφαλο του Βορρά και μάλιστα μείωσε το σκορ βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι το τελευταίο τέταρτο.

Ο ΠΑΟΚ με νύχια και με δόντια κράτησε το 1-2 φτάνοντας στην νίκη επί της Κοπεγχάγης και μάλιστα έχει και την πρώτη θέση στον όμιλο του.