ΠΑΟΚ: Περίπατος στον Βόλο και τώρα…ντέρμπι (vid)

Τα κατάφεραν χωρίς προβλήματα οι Θεσσαλονικείς

Άνετο ήταν το απόγευμα που πέρασε ο ΠΑΟΚ για τη 19η αγωνιστική αφού κατάφερε να επικρατήσει του Βόλου με 0-4 χωρίς να δώσει δικαίωμα στους γηπεδούχους να μπουν στο παιχνίδι.

Ονειρικό ήταν το παιχνίδι για τον Σάστρε αφού στην πρώτη του εμφάνιση με τα «ασπρόμαυρα» κατάφερε να σκοράρει. Οι Θεσσαλονικείς «άνοιξαν» το σκορ στο 20ο λεπτό του αγώνα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κούρτιτς, ενώ εννιά λεπτά αργότερα ο Ίνγκασον «έγραψε» το 0-2 από ασίστ του Κούρτιτς. Ο «Δικέφαλος» κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας ως «μαξιλαράκι ασφαλείας» τα δύο αυτά τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ μέσα σε εννιά λεπτά κατάφερε να βάλει τέλος στα όποια όνειρα των γηπεδούχων να πάρουν κάτι από το παιχνίδι, αφού στο 64′ ο Σάστρε μετά από ασίστ του Ζίβκοβιτς πέτυχε το τρίτο γκολ στην αναμέτρηση, και στο 73′ ο Τσούμπα Άκπομ σημείωσε το 0-4 έπειτα από ασίστ του Μιτρίτσα.

Πλέον ο ΠΑΟΚ είναι στη δεύτερη θέση με 37 βαθμούς, ενώ ο Βόλος είναι 10ος με 21. Αξίζει να αναφερθεί πως την επόμενη αγωνιστική ο ΠΑΟΚ φιλοξενεί τον Ολυμπιακό στην Τούμπα.