Παρί-Λυών 2-1: Ο Μέσι έγινε αλλαγή και δεν έδωσε το χέρι στον Ποτσετίνο (vid)

Η κίνηση του Μέσι δεν πέρασε απαρατήρητη και κατά τη διάρκεια της συνέντευξης τύπου ο προπονητής της Παρί ρωτήθηκε σχετικά.

Ο Αργεντινός σταρ όχι μόνο δεν μπόρεσε να βρει το πρώτο του γκολ στο ντεμπούτο του στο «Παρκ Ντε Πρενς», αλλά έδειξε και εκνευρισμένος όταν αντικαταστάθηκε αρνούμενος να  δώσει το χέρι του στον Μαουρίτσιο Ποτσετίνο.

Ο Λέο αντικαταστάθηκε στο 76ο λεπτό προς έκπληξη των περισσότερων, με τον συμπατριώτη προπονητή να ρίχνει στο ματς τον Ασράφ Χακίμι. Όταν, όμως, εκείνος πήγε να του δώσει το χέρι του ως είθισται στον παίκτη που οδεύει προς τον πάγκο, ο 34χρονος σταρ δεν ανταπέδωσε στην κίνηση του συμπαίκτη του, με την απογοήτευσή του να απαθανατίζεται και στη συνέχεια από τον τηλεοπτικό φακό.

«Παίρνω αποφάσεις κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού σκεπτόμενος το καλύτερο για την ομάδα και τους παίκτες. Άλλοτε τους αρέσουν οι αποφάσεις μου και άλλοτε όχι» ήταν το αρχικό σχόλιο του Ποτσετίνο για την αλλαγή του Μέσι, ωστόσο οι δημοσιογράφοι δεν έμειναν εκεί. Όταν ρώτησαν τον κόουτς της Παρί για την αντίδραση του Αργεντίνου σταρ απάντησε: «Η αντίδραση του Μέσι; Τον ρώτησα πώς είναι και είπε καλά».

Σε ότι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η Παρί με γκολ στο τελευταίο λεπτό πήρε το ντέρμπι κόντρα στην Λυών 2-1.

Ο Πακετά στο 54΄ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους μέσα στο Παρίσι, όμως ο Νεϊμάρ με πέναλτι στο 66΄ ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Μέσι είχε δοκάρι, ένα χαμένο τετ α τετ και έγινε αλλαγή στο 76ο λεπτό από τον Χακίμι. Η δεύτερη αλλαγή του Ποτσετίνο ήταν ο Ικάρντι που πήρε τη θέση του Ντι Μαρία στο 82΄ και αποδείχθηκε η «χρυσή» αλλαγή, καθώς στο 93΄αξιοποίησε στην ασίστ του Εμπαπέ και με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-1.