Παρίσι 2024: Ο ελληνικός απολογισμός της 4ης ημέρας (30/07)

Η πρόκριση του Στέφανου Ντούσκου στα ημιτελικά του σκιφ και η νίκη της εθνικής ανδρών υδατοσφαίρισης με σκορ 17-16 στη διαδικασία των πέναλτι, απέναντι στο Μαυροβούνιο, ξεχώρισαν στις ελληνικές συμμετοχές της 4ης ημέρας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού (30/7).

Αναλυτικός απολογισμός της 4ης ημέρας (30/7):

Ο Στέφανος Ντούσκος εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά του σκιφ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, τερματίζοντας 3ος στη 3η προημιτελική σειρά του με χρόνο 6:56.68. Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Τόκιο θα αγωνιστεί για την πρόκριση στον τελικό αύριο, Τετάρτη (31/7) στις 10:54.

Στον κρίσιμο αγώνα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Ολυμπιακού Τουρνουά μπάσκετ, η εθνική ομάδα, αν και κατάφερε να ισοφαρίσει από το -16 (71-71), ηττήθηκε από την Ισπανία με 84-77, στο Λιλ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου. Μετά τη δεύτερη ήττα, μετά από αυτή από τον Καναδά στον πρώτο αγώνα, οι ελπίδες πρόκρισης στους «8» μειώνονται για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη.

Η ελληνική τετράδα στα 4Χ200μ. ελεύθερο ανδρών πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, τερματίζοντας πέμπτη στη 2η προκριματική σειρά με χρόνο 7:09.60 και καταλαμβάνοντας την 11η θέση συνολικά, πλησιάζοντας το πανελλήνιο ρεκόρ (7:09.10) που είχαν πετύχει το Φεβρουάριο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα.

Η Μαρία Σάκκαρη αποκλείστηκε από το Ολυμπιακό τουρνουά τένις, ηττώμενη από την Ουκρανή Μάρτα Κόστιουκ στη φάση των «16» του απλού γυναικών. Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο πρώτο σετ με 6-4, η Ουκρανή βελτίωσε την απόδοσή της στα επόμενα δύο σετ, εκμεταλλευόμενη τα λάθη της Σάκκαρη, κατακτώντας τη νίκη με 2-1.

Λίγες ώρες αργότερα, η Σάκκαρη, παίζοντας με την Δέσποινα Παπαμιχαήλ, αντιμετώπισε ήττα με 1-6, 3-6 στο διπλό από τις Αμερικανίδες Ντανιέλ Κόλινς και Ντεζιρέ Κράβτσικ, σε 66 λεπτά στην πρεμιέρα του διπλού γυναικών στο Ολυμπιακό τουρνουά.

Ο Βύρων Κοκκαλάνης ολοκλήρωσε την έκτη ιστιοδρομία του κατακτώντας την εικοστή θέση στην κατηγορία σκαφών IQFoil της ιστιοπλοΐας στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024», με τα αγωνίσματα να διεξάγονται στη Μασσαλία.

Εστω και με απώλεια βαθμού, η εθνική άνδρων υδατοσφαίρισης επικράτησε στο Ολυμπιακό τουρνουά του Παρισιού, διπλασιάζοντας τις νίκες της. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα με το Μαυροβούνιο, επικράτησαν 17-16 στα πέναλτι, καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση του Α’ ομίλου με πέντε βαθμούς, πίσω από την Ιταλία. Ο κανονικός αγώνας τελείωσε ισόπαλος 12-12, με την ελληνική ομάδα να δέχεται την ισοφάριση δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.